Tačno prije mjesec dana konstatovao sam da Dražena Vrhovca malo ko pominje, ali da bi uskoro mogao da puni novinske stupce.
Tako se i desilo, jer “Vrhovac je nestao”: Dok opoziconari tvrde da je u "bjekstvu”, pripadnici Režima ih demantuju izjavama da je Vrhovac “teško bolestan”.
Vrhovac se nije oglasio, a glavni razlog njegovog nestanka je milion evra koje je uzeo u nezakonitim transakcija IRB-a sa Milošem Stevanovićem o čemu sam detaljno pisao u tekstu “Kap koja je prelila čašu”.
Vrhovac je odbio vratiti taj novac Šefovima koji su osmislili prevaru sa prodajom navodno “nenaplativih potraživanja”.
Vrhovac posjeduje nekretninu u Dubaiu i nije jedini funkcioner RS koji se skućio i u Emiratima.
Kako stvari stoje, postao je i građanin Dubaia.
Posjeduje on mnogo šta, jer je IRB koristio kao kešmašinu i za sebe, a ne samo za vlasnike RS.
Milion evra koji nije htio da vrati Šefovima ključni su razlog njegovog nestanka, uz brojne Skaj poruke u kojima se pominje.
“Kap" od milion evra koja je "prelila čašu”
Dodik i Vrhovac |
Piše: Slobodan Vasković
1.
Dražena Vrhovca, bivšeg generalnog direktora IRB-a RS, malo ko više i pominje.
Međutim, sve su prilike da bi Vrhovac u skorije vrijeme mogao ponovo da puni novinske stupce, kao i onda kada ga je Milorad Dodik natjerao da podnese ostavku. To se desilo 23.08.2024. godine.
2.
Ranije sam naveo brojne razloge zbog kojih je Vrhovac otjeran sa pozicije direktora IRB-a, ali nisam “kap koja je prelila čašu”.
Ta “kap” nije baš ni mala, a iznosi milion evra, kojima se Vrhovac “počastio” učestvujući u prodaji 180 miliona KM koje je IRB potraživao od 37 dužnika, a koja, navodno, nisu mogli da naplate.
Capital.ba je objavio da je riječ o 37 dužnika koji su imali 41 zajam od IRB-a u visini od “125,5 miliona KM, dok se ostatak od 54,1 milion KM odnosi na obračunate kamate”.
3.
Vlada RS je odobrila ovu transakciju, tako što je 09.09.2023. godine donijela odluku da se pomenutih 180 miliona KM proda firmi „Standard Računovodstvene Usluge“ u vlasništvu advokata Miloša Stevanovića.
Stevanović je, kao što je poznato, “dvorski advokat” koji, izvan svake razumne sumnje, nije imao svojih 35,6 miliona KM da otkupi potraživanja IRB-a.
4.
Iza Stevanovića se krije grupa tajkuna bliskih Miloradu Dodiku.
5.
Vrhovcu je odobreno da može “da zalije” ovaj posao čim se privede kraju, ali mu niko nije rekao da uzme milion evra. Smatralo se dovoljnim “za zalivanje” par stotina hiljada KM.
6.
Međutim, Vrhovac je izmanipulisao one koji stoje iza Stevanovića i uzeo im milion evra za “prodaju potraživanja IRB-a”.
Miloš Stevanović |
7.
Traženo je od njega da vrati novac i to u niz navrata, ali on je to odbio.
Zbog toga je i smijenjen, tačnije otjeran sa pozicije direktora IRB-a.
Tih milion evra bili su “kap koja je prelila čašu”, jer se Vrhovac spominje prečesto u Skaj aplikacijama.
8.
Uz to, tvrdi se da je Vrhovac za brojne političare iz vrha Režima obezbjeđivao novac za kupovinu nekretnina u Dubaiju, ali i drugim destinacijama, te da je povezan i sa mnogo težim kriminalnim radnjama od navedene.
Naravno, taj novac potiče iz IRB RS.
I imena tih političara, kako tvrde moji izvori, cirkulišu u Skaj prepiskama.
9.
Vrhovca intenzivno istražuju, a pitanje je ko će prvi da krene po njega - Tužilaštvo BiH ili neko od tužilaštava pod kontrolom Režima.
Skaj poslove su mu mogli i oprostiti, ali milion evra nikako.
10.
Za vladavine Vrhovca izgorio je, 01.05.2022., značajan dio dokumentacije IRB-a, naravno, sasvim “slučajno”.
11.
Miloš Stevanović je, odmah po otkupu potraživanja IRB-a, postao “čarobnjak”, pa je tako naplatio dug od “Energolinije”, sadašnje “Alumine”, u vrijednosti od 19,4 miliona KM. Naplatio je dug i od “Alusila”, koji je kao i “Energolinija”, pripadao FG “Birač”, u visini od 900.000 KM.
Samo na ova dva poslića vratio je više od polovine uloženih sredstva od 35,6 miliona KM.
Ako se tome doda da mu je u ruke dopalo još 43 apartmana na Jahorini firme "Vučko" koje je dobio za 4,5 miliona KM, po duplo nižoj cijeni od procijenjene, može se konstatovati da je uradio odličan posao za svoje gazde.
Dug "Vučka" prema IRB-u bio je šest miliona KM, bez kamata.
12.
Naravno, uopšte nije sumnjivo što je vlasnik “Alumine” Gordan Pavlović (vlasnik po zlu čuvene firme “Pavgord”, a na čelu te fabrike Zoran Stevanović Gladni).
Samo zlobnici mogu pomisliti da možda i oni stoje iza Stevanovića.
Isti taj Stevanović, prema pianju “Žurnala”, osumnjičen je da je oštetio „Bobar banku“ za 2,4 miliona maraka i nikada taj dug nije izmirio. (Nastaviće se)