петак, 6. децембар 2024.

“Građanin” Kurti


Piše: Slobodan Vasković


Za gotovo svaku izjavu Željke Cvijanović na sastancima van BiH, otkako je preuzela predsjedavanje Predsjedništvom BiH, Denis Bećirović tvrdi da je to “njeno lično mišljenje i da ne predstavlja zvaničan stav države BiH”.


Za govotovo svaku izjavu Denisa Bećirovića, dok je bio predsjedavajući Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović je tvrdila da je to “njegovo lično mišljenje i da ne predstavlja zvaničan stav BiH”. 


Isto se odnosi i na trećeg člana Predsjedništva BiH Željka Komšića. 


Nažalost, to je država BiH i takvi odnosi su i po vertikali i horizontali vlasti manje više isti.


U takvu državu BiH stigao je Albin Kurti, za kojeg se prvo tvrdilo da je došao “kao građanin”, a potom “kao premijer” Kosova. Reakcijee su očekivane, ali posljedice će biti velike.


Dolazak Albina Kurtija u Sarajevo svešće odnose BiH i Srbije gotovo na nulu, na šta ukazuju i reakcije iz Beograda.


BiH ne priznaje Kosovo, ali je Kurti primljen u najvišim institucijama države: Primili su ga članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, dok je Željka Cvijanović izjavila da su se sastanci trebali “održati u kafani”.


Sa Kurtijem se sastao i Refik Lendo, predsjednik Federacije BiH, kao i Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH.


Srbija ne priznaje nezavisno Kosovo, pa je u Beogradu bilo očekivano da Kurtija u Sarajevu ne primaju kao premijera, zato što Srbija podržava teritorijalni integritet i suverenitet BiH. 


Očekivano je bilo, u najmanjem, da se BiH ne miješa u odnose Beograda i Prištine, jer ih ni na koji način ne može riješiti, budući da se oni rješavaju u Vašingtonu i Briselu. Način na koji se rješavaju je sasvim drugo pitanje.


Međutim, dio visokih funkcionera BiH se, ipak, umiješao i izazvao novi talas problema koji će tek da uslijedi. I u BiH i na relaciji BiH-Srbija.


Sam dolazak Kurtija u Sarajevo, odnosno objašnjenja njegove posjete, bile su konfuzne i ukazuju na to da većina političkih predstavnika stranaka iz Federacije BiH nisu imali pojma o tome šta se dešava i šta tek treba da se desi.


Cunami dezinformacija oko dolaska Kurtija dolazio je upravo od visokih zvaničnika, kako Savjeta ministara BiH, tako i predsjednika političkih stranaka u vlasti Federacije koji su, zbog dolaska Kurtija, optužili “opoziciju da ne pomaže” na EU putu.


Razlog je bio odgađanje sjednice Savjeta ministara BiH na kojoj su trebala da budu usvojena dva zakona koja traži EU.  


Sjednica je otkazana, jer ministri iz RS nisu, u znak protesta zbog Kurtijeve posjete, došli na nju.


Predrag Kojović, predsjednik “Naše stranke” i Zukan Helez, ministar odbrane u Savjetu ministara BiH, izjavili su da “Kurti dolazi kao građanin”.


“Građanin” Kurti pozvan je na sesiju “Kruga 99”.


Dan prije dolaska Kurtija samo je Lendo rekao da će se sastati sa njim.


Nakon što je Kurti prenoćio u Sarajevu, od “Građanina” je preimenovan u “premijera Kosova” i otpočeo je niz sastanaka. Kojović i Helez su se pokazali neobaviještenima, što je već njihov problem i pokazatelj da o cijeloj igri sa Kurtijevim dolaskom u Sarajevo nisu imali pojma.


Očito je da je njegova posjeta adhok osmišljena operacija koja nema puno smisla, osim da dodatno zakuha odnose u Regionu.


Kurti je, očekivano, zasuo Srbiju najtežim kvalifikacijama, što je najmanje korektno ne prema Srbiji, već onim koji su ga ugostili, bez obzira na njihove stavove o zvaničnom Beogradu.


Dolazak Kurtija samo je dijelom odgovor na stalne višegodišnje prijetnje Milorada Dodika da će RS otcijepiti od BiH.


Boravak Kurtija u Sarajevu, način njegovog dolaska, obavijenog u niz oblandi, koje su razmotavane u protekla dva dana, jeste pokušaj “pucnja” u Srbiju onih koji su sve to organizovali. 


Problem je što je “metak” promašio Srbiju, jer dolazak Kurtija u Sarajevo nije priznanje Kosova od BiH, ali je zato pogodio BiH, izazivajući nove velike političke tenzije kojima se, nažalost, ne vidi kraj.