петак, 24. јануар 2025.

Odnosi Dodik-Radmanović će se dodatno pogoršati; Nešić još dva mjeseca iza brave

Piše: Slobodan Vasković


Nebojša Radmanović teško će podnijeti smjenu sa funkcije člana Kolegijuma Predstavničkog doma BiH. 


Radmanović je već ranije pogubio sve pozicije u SNSD-u; Potpuno je, zajedno sa Nikolom Špirićem, skrajnut na marginu stranke, zbog čega njegov odnos sa Miloradom Dodikom nije već dugo dobar.


Sada će se dodatno pogoršati, jer je Radmanović tek poslanik u parlamentu BiH, što je, kako on sigurno smatra, “izpod njegovog nivoa”.


Radmanović ne može napraviti lom u SNSD-u, ali je stanju dodatno uzdrmati Dodikovu privatnu partiju. I neće prezati da to učini.


Što se tiče Špirića koji je u rukovodstvu Doma naroda parlamenta BiH, očekuje se pokušaj i njegove smjene, ali Špirić, ako bude smijenjen, može uzdmati jedino samog sebe i ništa više.


Dodik je prilično teško podnio smjenu Radmanovića, jer mu nijedan gubitak funkcije na državnom nivou ne odgovara.


Izgubio ih je u danu dvije.



Nenad Nešić podnio je neopozivu ostavku na mjesto ministra bezbjednosti BiH. Istovremeno mu je, kao i Mladenu Lučiću, vlasniku firme “Legend” i direktoru JP “Putevi RS”, Sud BiH odredio pritvor od još dva mjeseca.


Nije bilo za očeekivati da Nešić bude pušten iz pritvora, kao što to nije za očekivati ni nakon što provede još dva mjseca iza rešetaka.


Njegovo pozivanje na moral, u objavi na mrežama, licemjerstvo je bez presedana.


Razne istrage protiv njega trajaće još jako dugo, jer je riječ o notornom gangsteru koji je, na čelo ministarstva, postavljen uz pomoć organizovanih zločinačkih grupa.


Istraga o kriminalu u JP “Putevi” je tek vrh teških kriminalnih radnji koje je počinio Nešić, zajedno sa Lučićem, ali i drugim vrlo brojnim pripadnicima podzemlja.







четвртак, 23. јануар 2025.

Težak udarac za Dodikov režim: Smijenjen Nebojša Radmanović; Nešić podnio ostavku, ali ga je parlament BiH smijenio.


Piše: S.V.


Nebojša Radmanović, član Kolegijuma Predstavničkog doma parlamenta BiH, razriješen je dužnosti.


Za  smjenu Radmanovića glasalo je 26 poslanika, dok je deset bilo protiv, a jeddan suzdržan.


Smjena Radmanovića je prva konkretna posljedica raspada Koalicije na državnom nivou, odnosno oddluke Trojke, koju čine SDP BiH, NiP i naša Stranka, da raskinu savez sa SNSD-om.


Na ovaj način dodatno je oslabljena Dodikova pozicija u državnim organima.


Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH koji je u pritvoru, objavio je na svom profilu da podnosi neopozivu ostavku. 



Predstavnički dom parlamenta BiH smijenio je Nenada Nešića. Njegovu smjenu treba da potvrdi i Dom naroda parlamenta BiH.


Nešić je u pritvoru, a postupajući tužilac Bojana Jolović zatražila je da mu se pritvor produži za još dva mjeseca.

Dodikove pljesnive kifle; Nešić bi morao ostati u pritvoru; Da li će MUP RS nastaviti sa zataškavanjem uloge Marka Simića u bjekstvu Nemanje Sjenice koji je ubio Dejana Kostića Delu


Piše: Slobodan Vasković


1.

Milorad Dodik je, u svom prvom pojavljivanju u javnosti nakon operacije 09.12.2024., nastavio tamo gdje je prije operacije i bio: Iznio je, na presu, niz minhauzenovskih prriča, cijelu knjigu; Potom je prijetio svojom “Crnom Listom neprijatelja RS”, pa zatvaranjem banaka (za tri mjeseca) i donošenjem raznoraznih represivnih zakona.


Budući da će on kreirati “Crnu Listu neprijatlja RS”, na njoj se, naravno, neće naći najveći neprijatelj RS - Milorad Dodik.


Što se tiče “zabrane banaka”, to je još jedan u nizu istrošenih spinova, jer njegove prijetnje su samo jako loš pokušaj bildanja poodavno omlitavljelih mišića.


U situaciji kada su brojna Javna preduzeća u zadnjoj fazi umiranja, Dodik baca imaginarne “kifle” publikumu, kako bi ga uvjerio da ne vjeruje sopstvenim očima, već njegovim neselektivno izbacivanim neistinama.


Žalosno ga je bilo slušati.


Tragično je da je za njega, kako je rekao, jedan od pokazatelja kako se u RS bolje živi, podatak da je proizvodnja hljeba u 2013. godini iznosila 12,4 hiljade tona i da je proizvodnja bila na strani hljeba. 


"Danas proizvodnja iznosi 21 hiljadu tona pekarskih proizvoda, potrošnja hljeba se smanjuje, a povećava se potrošnja kifli i drugih kvalitetnijih peciva, što govori o tome da su naši ljudi već u stanju i da mogu da priušte sebi izbor u tom pogledu. Možda je bizarno, ali to treba da se primjeti", poručio je Dodik.


Nije mu palo na um da samo neki imaju para i za hljeb i za kiflu, dok većina stanovništva RS nema ni za kiflu, a posebno ne za ono što bi u kiflu trebalo staviti.


Dodik je u političkom živom blatu iz kojeg ga ni “kifla” ne može izvući, a od svih njegovih obećanja, realno je jedino da će preostalim snagama, uz pomoć svoje kleptokratskoklijentelističke mreže, pojačati napade na sve koji kritikuju njegov truli, teško korumpirani Režim.


Dok je bacao spinkifle javnosti, dobio je i vijest da je Trojka raskinula koaliciju sa SNSD-om na državnom nivou. Dodik je pokušao da minimizira tu činjenicu, ali nije ga ta vijest baš obradovala.


Istina je da do eventualne smjene Savjeta ministara BiH, u kojem je njegov SNSD zastupljen sa dva ministra, teško može da dođe; Bilo bi to mrcvarenje; Ali je istina i da Dodik i njegova privatna stranka mogu da ostanu bez vrlo značajnih državnih funkcija, jer su ugrožene pozicije Nebojše Radmanovića, koji je na čelu parlamenta BiH i Nikole Špirića, koji je u vrhu Doma naroda BiH.


Eventualna smjena Radmanovića i Špirića potvrdila bi koliko je Dodik zaista slab i njegovu nemoć da zaštiti pozicije koje drži SNSD.


Sve to izazvalo bi dalju eroziju Režimske suve kifle koja je poodavno pljesniva.


2.

Tužilaštvo BiH zatražilo je produženje pritvora za Nenada Nešića, ministra bezbjednosti BiH, Mladena Lučića, vlasnika firme “Legend” i Milana Dakića, direktora JP “Putevi RS”.



Tužilaštvo je navelo da je proširena istraga protiv Nešića i Lučića; Da ima nove svjedoke; Da je nekim od svjedoka prijećeno; Da je pokušano falsifikovanje podataka pokušajem provale u računare nekih od zaposlenih u JP “Putevi”…


Nije nikakvo iznenađenje što je nekim od svjedoka protiv Nešića prijećeno; Nešić je, izvan svake razumne sumnje, mafijaš i pripadnik vrlo opasnog dijela podzemlja.


Pred Tužilaštvom je tek ogromna istraga, jer će i dosadašnja da se širi i da, neizbježno vodi ka trgovini narkoticima, pranju par aod prodaje narkotika i nizu drugih opakih kriminalnih radnji koje su počinili Nešić i gangsteri za koje i sa kojima radi.


Nešić je, naveo sam to već ranije, dejstvom organizovanih kriminalnih grupa, njihovim ogromnim uticajem na polička dešavanja u BiH, dobio funkciju ministra bezbjednosti.


Bilo bi pravo iznenađenje da mu ne bude produžen pritvor. Bio bi to poraz pravosuđa, ali i otvaranje vrlo opasne situacije u kojoj bi se našli dosadašnji svjedoci.


Nije ovdje riječ o par miliona štete, već o desetinama miliona ukradenih iz JP “Putevi”, kao i reketiranjem putarskih firmi.


3.

Biće interesantno vidjeti da li će vrh MUP RS nastaviti sa zataškavanjem učešća Marka Simića u bjekstvu Nemanje Sjenice, nakon što je ubio Dejana Kostića Delu.


Nemanja Sjenica

PU Banjaluka ima sve dokaze o učešću Simića, kojem je otac Dragan Simić dao lažni alibi.


Dragan Simić je savjetnik direktora Policije Siniše Kostreševića, a davanje lažnog alibija, takođe, bi moralo biti kažnjeno. (nastaviće se)







  





Da li će Comsar tražiti da BiH plati odštetu od 10 milijadi eura?


Prvo, odakle taj novac, kolika god bila suma, u vrijeme kada entitetski budžet i javna preduzeća s teškom mukom isplaćuju čak i umanjene plate, uz brojna dugovanja? Zašto ovu vijest saopštava načelnik Ugljevika, a ne direktor RiTE, resorni ministar Petar Đokić, premijer Radovan Višković ili pak Milorad Dodik lično kada je već on dogovorio kupovinu?


piše: Žurnal.info


U Ugljeviku je održan još jedan protest radnika Rudnika i termoelektrane (RiTE) zbog nedostatka uglja potrebnog da tamošnja termoelektrana radi nesmetano. Sindikalna organizacija ove javne kompanije zatražila je od Vlade RS da raskine koncesioni ugovor sa firmom “Comsar energy RS” (CERS), u vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova.


"Naši zahtjevi su jasni, tražimo vraćanje koncesije za ‘Istok 2’ u potpunosti. Ne dozvoljavamo trećim licima da eksploatišu ugalj i da se na tome bogate. Ministar (energetike i rudarstva Petar Đokić) nas poziva na strpljenje već godinu dana. Neka Elektroprivreda RS štedi na namještaju, a ne na našim platama. Naše plate moraju bar ostati iste, a ministar ako ne može da riješi problem neka da ostavku", rekao je Boban Benović, predsjednik Sindikalne organizacije RiTE Ugljevik, obraćajući se okupljenima.


Radnici RiTE Ugljevik nedavno su dobili decembarsku platu, umanjenu za 20 procenata. Plata je smanjena i ostalim preduzećima u sastavu Holdinga Elektroprivreda RS (ERS), a dobro obaviješteni izvori Žurnala tvrde da je elektroenergetski sektor u RS u potpunom kolapsu.


Vršilac direktora RiTE Ugljevik Diko Cvijetinović je u svom obraćanju radnicima naveo da je laž da se ide na privatizaciju ove javne kompanije i da je RiTE Ugljevik dobila saglasnost od “Comsara” da uđe u koncesiono polje i kopa ugalj za potrebe rudnika.


“Nastavićemo pritisak dok se koncesija potpuno ne vrati preduzeću", kazao je Cvijetinović. 


Potom je u srijedu u večernjim satima RTRS pod oznakom „ekskluzivno“ objavila izjavu načelnika Ugljevika Dragana Gajića.

„Prije sat vremena dobio sam poziv Milorada Dodika koji me obavijestio da u je večerašnjim razgovorima sa predstavnicima firme Comsar Vlada RS odlučila da otkupi tu firmu. Ležište Istok dva će pripasti Vladi i RiTE će imati nesmetan rad za dalju proizvodnju eletkrične energije“, rekao je Gajić te dodao da bi Comsar trebalo da bude otkupljen u narednih sedam do 15 dana.

Ova izjava inicira nekoliko pitanja. Prvo, odakle taj novac, kolika god bila suma, u vrijeme kada entitetski budžet i javna preduzeća s teškom mukom isplaćuju čak i umanjene plate, uz brojna dugovanja? Zašto ovu vijest saopštava načelnik Ugljevika, a ne direktor RiTE, resorni ministar Petar Dokić, premijer Radovan Višković ili pak Milorad Dodik lično kada je već on dogovorio kupovinu?


U konačnici, zašto bi Comsar prodavao „za sitne pare“ koncesiju kada u slučaju jednostranog raskida ugovora može tražiti odštetu koja se mjeri u milijardama, a upravo se u posljednje vrijeme ozbiljno govorilo o mogućem sudskom sporu!


POSLJEDICE NEPLANSKOG RADA

Žurnal je ranije objavio da u sporazumu sa “Comsarom” postoji klauzula prema kojoj RiTE Ugljevik na ležištu “Istok 2” može da kopa rudu još dvije godine, da bi zatvorili postojeći kop. Osim toga, prema odobrenom rudarskom projektu, na ležištu “Istok 1”, koji uključuje i kop u Bogutovom selu, postojale su zalihe od 46,7 miliona tona uglja, koje je trebalo da se eksploatišu do 2039. godine. Od 2013. do 2024. godine iskopano je oko 20 miliona tona uglja, što znači da je ostalo još oko 26,7 miliona tona koje RiTE može da kopa i tako obezbijedi nesmetan rad termoelektrane.


“Problem je što se taj projekat godinama nije realizovao kako treba, što se radilo neplanski, navrat nanos, što na vrijeme nije izvršena eksproprijacija određenih parcela. Za sve to vrijeme inspekcija nije dolazila i provjeravala da li se projekat realizuje na način koji je bio jasno definisan”, naveo je sagovornik Žurnala.


Sada je problem što mehanizacija ne može ni da priđe Bogutovom selu, jer je na njemu, sa svjesnom namjerom, stvoreno jezero, zbog čega je izgubljeno dragocjeno vrijeme da se iskopaju dovoljne količine uglja potrebne za neometan rad ugljevičke termoelektrane. Kada je problem eskalirao do mjere da je dalji rad ugljevičke termoelektrane ozbiljno doveden u pitanje, vlast RS, uključujući i upravu RiTE, nastoji sakriti svoje dugogodišnje greške i svu krivicu pripisati koncesionom ugovoru sa “Comsarom”, čije se poništenje traži.



Radnici RiTE Ugljevik ultimativno traže od ministra energetike i rudarstva Petra Đokića hitno poništenje ugovora sa “Comsarom” za ležište "Istok 2", koja je data kompaniji ruskog tajkuna Rašida Serdarova prije dvanaest godina. Ako Đokić ne može da ispuni taj zahtjev, naveli su, treba da da podnese ostavku. Poništenje ugovora o koncesiji “Comsaru” nije posao koji se može riješiti preko noći ni za par dana, što traži sindikalna organizacija. Ako bi Vlada RS donijela takvu odluku, tužena bi bila Bosna i Hercegovina, a ne Republika Srpska, kao jedan od njena dva entiteta.


KO PLAĆA ODŠTETU?

Izvori Žurnala upućeni u ovu tematiku tvrde da bi u slučaju raskidanja koncesionog ugovora “Comsar” tužio BiH pred Međunarodnom arbitražnom komorom u Londonu. “Comsar” bi, tvrdi isti izvor, tražio odštetu od deset milijardi evra, jer je koncesioni ugovor zaključen do 2057. godine. Pošto bi tužena strana bila BiH, kasnije bi se, u odnosima između Savjeta ministara i Vlade RS, definisalo ko će i na koji način otplaćivati dug na osnovu moguće arbitražne presude. Koji god model otplate duga bi bio dogovoren, iznos od deset milijardi evra je ogroman, ne samo za RS, ako bi sav teret otplate pao na taj bh. entitet, već i za državu BiH, ako bi i ona učestvovala u otplati duga. U takvom raspletu nekažnjen bi ostao onaj ko je cijeli problem proizveo i koji ga sada u navodnom dogovoru o kupovini Comsara i rješava – Milorad Dodik. 


Kada je riječ o dodjeli koncesija, procedura je sledeća: Komisija za koncesije Vladi RS daje prijedlog za davanje koncesije. Vlada RS, nakon pribavljenih mišljenja, donosi odluku i ovlašćuje ministra energetike i rudarstva kao potpisnika koncesionog ugovora. Naredbu da “Comsar” Rašida Serdarova dobije koncesiju na najbogatiji dio ležišta uglja u Ugljeviku dao je Milorad Dodik lično, koji je  preko šefa Predstavništva RS u Rudiji Duška Perovića, Serdarova doveo u RS, predstavljajući ruskog oligarha ga kao „ozbiljnog investitora“.


U okviru njegove kompanije "Comsar Energy Group", stacionirane na Kipru, u BiH su poslovale četiri firme. Ostala je još jedna – CERS, kojoj je Vlada RS dala koncesiju za izgradnju i rad termoelektrane „Ugljevik 3“. Taj projekat nikada nije pokrenut, ali su vlasti RS, uprkos tome, 2021. godine produžile period koncesije do 2057. godine.



Serdarovu profitabilna eksploatacija uglja u Ugljeviku

Termoelektrana Ugljevik, koja je proizvodila gotovo trećinu struje u Republici Srpskoj, u posljednjih nekoliko mjeseci više puta je obustavljala proizvodnju zbog nedostatka uglja, zbog čega je ERS od izvoznika struje, postala uvoznik električne energije. Za jedan dan prestanka rada termoelektrane napravi se gubitak od 555.000 konvertibilnih maraka, a kada je termoelektrana van pogona dvadeset dana, šteta iznosi više od 11 miliona KM.


среда, 22. јануар 2025.

MUP RS pokušava prikriti da je Marko Simić, sin Dragana Simića, savjetnika direktora Policije Siniše Kostreševića, učestvovao u pomaganju Nemanji Sjenici, ubici Dejana Kostića Dele, da, nakon likvidacije, pobjegne iz Banjaluke

Marko Simić


Piše: Slobodan Vasković


Marko Simić, sin Dragana Simića, savjetnika direktora Policije Siniše Kostreševića, učestvovao je u pomaganju Nemanji Sjenici, ubici Dejana Kostića Dele, da pobjegne iz Banjaluke.


Ovu informaciju MUP RS pokušava da sakrije, jer je riječ o sinu visokog policijskog funkcionera.


Da je Simić pokušao da pomogne Sjenici, utvrdili su inspektori Sektora kriminalističke policije, tako što su poskidali sve snimke sa kamera, ali i podatke sa baznih stanica.


Utvrđeno je da je Nikola Kos dovezao Sjenicu pred restoran “Stara Ada”, gdje je Sjenica likvidirao, sa dva hica, Kostića; Nakon toga je sjeo u džip “Volvo” i Kos ga je odvezao izvan Banjaluke, prema Čokorskim poljima.


Nemanja Sjenica
Međutim, ništa nije saopšteno o tome kako su dalje pobjegli Sjenica i Kos.


Moji izvori iz MUP RS tvrde da ih je tu sačekao Marko Simić, sa vozilom “Golf 6” i odvezao prema dalje.


Pripadnici Sektora krim policije PU Banjaluka saslušali su Marka Simića koji je izjavio da je bio "sa ocem u gradu".


Inspektori su potom pokušali saslušati Dragana Simića, savjetnika Siniše Kostreševića, ali on je teško izvrijeđao Slavišu Kojića, načelnika Sektora krim policije, i Đuricu Vukelića, načelnika PU Banjaluka.


Nakon toga umiješao se Kostrešević koji je odlučio da Dragan Simić dao izjavu u Upravi krim policije, a ne Sektoru krim policije PU Banjaluka. Dragan Simić je u izjavi dao alibi svom sinu Marku.


Potom je donešena odluka da se Marko Simić ne prijavljuje Tužilaštvu, što je izazvalo bijes u Sektoru krim policije i dovelo do veoma napete situacije.


Sve eskalira dan za danom, jer u Sektoru krim policije PU Banjaluka, imaju nesporne dokaze o učešću Marka Simića u bjekstvu Nemanje Sjenice. Uz to, štiti se pomagač ubice koji je sin visokog policijskog funkcionera.


Nemanja Sjenica ubio je Dejana Kostića Delu 11. januara ispred restorana “Stara Ada”. Pogodio ga je u rame i u glavu.



Ubistvu je prethodila svađa Kostića i Jelenka Kopranovića (Sjenice) koji je otac Nemanje Sjenice. Toj svađi nije prisustvovao Nemanja Sjenica, već je pozvan da se vrati u restoran.


Kopranović i Jovica Grujić su u pritvoru; Prvi, jer se tereti za krivično djelo podstrekavanje na ubistvo, a drugi za pomoć učiniocu poslije izvršenja krivičnog djela.


Marko Simić postao je poznat široj javnosti kada je policija u njegovom automobilu otkrila pet i po kilograma marihuane. On je pokušao da pobjegne policiji, ali je nakon potjere uhapšen, 01.10.2024. godine.


Nije bio ni danan u pritvoru, jer su tada advkati bili u štrajku.


Ubijeni Kostić bio je desna ruka Vice Zeljkovića, dok je Kopranović (Sjenica) štitio Srećka Radišića, sina Mileta Radišića.