уторак, 19. новембар 2024.

Dodikov nekontrolisani bijes tek će dobiti na intenzitetu

Piše: Slobodan Vasković


1.

Milorad Dodik nastavlja sa “eskalacijom sukoba” na političkim frontovima koje je otvorio prema SAD-u, udarima na ambasadora te zemlje u BiH Majkla Marfija, ali i unutar Režima, gdje je pokrenuo rastakanje DEMOS-a, sa namjerom da, nakon toga, nastavi sa “obezglavljivanjem” drugih koalicionih partnera.


Tu je, standardno, i udar na Sud i Tužilaštvo BiH zbog procesa koji se vodi protiv njega.


2.

Dodikovi politički frontovi gore, a veliko je pitanje da li Dodik uopšte može da predvidi njihov epilog, iako su njegovi ciljevi jasni.


3.

Usudio bih se konstatovati da Dodik pojma nema kako će se sve ove bitke završiti, ali da ih nastavlja ne bi li uspio da spase sebe; I da je zato spreman žrtvovati sve interese Republike Srpske, koja je talac njegovih interesa.


4.

Dodik je za nekoliko stepenika povećao vulgarne i primitivne napade na Marfija, što ukazuje da će njegove velike nevolje sa administracijom SAD-a vrlo brzo da se dodatno povećaju i da je on bar sa dijelom udara koji slijede upoznat.


Dodikov nesuspregnuti, potpuno nekontrolisani bijes, izliv najgorih uvreda, nakon intervjua Marfija portalu “Srpskainfo”, više je nego dovoljan dokaz za navedeno.


5.

Udari na Sud i Tužilaštvo BiH, na Milanka Kajganića, Glavnog tužioca BiH, te na Sipu, nisu samo zbog tekućeg procesa pred Sudom BiH, već impliciraju da traju neke nove istrage u kojima je Dodik “glavni junak”.


6.

Istovremeno sa ovim frontovima, Dodik je otvorio operaciju “obezglavljivanje koalicionih partnera”, odnosno razaranje stranaka sa kojima njegov SNSD čini skupštinsku većinu.


Prvi se na udaru našao DEMOS, ali predsjednik te stranke i ministar sabraćaja i veza Nedeljko Čubrilović “preživio” je do daljnjeg, oslabljen za dva poslanika koji su prešli u Dodikov SNSD.


7.

DEMOS se rastura po istom principu po kojem je prije šest godina razoren DNS, na čijem čelu je tada bio Marko Pavić. 


I Pavić je tada politički preživio prvi udar koji je pokrenuo Dodik, kada mu je gotovo prepolovio broj poslanika u NSRS: DNS je imao 12 poslanika, ali je upravo Čubrilović, po Dodikovom nalogu, formirao DEMOS i odveo pet poslanika sa sobom.


Pavić je izdržao još godinu dana, a onda ga je Dodik poslao da “malo odmori”.


Nije za vjerovati da će Dodik propustiti priliku da u potpunosti demolira DEMOS. 


8.

U najavi je ujedinjenje ostataka DNS-a,na čijem čelu je Nenad Nešić, i NPS Darka Banjca, koji su se već jednom razišli i to upravo u DNS-u nakon ostavke Pavića.


Ova najava je malo iznenađenje, jer se očekivalo da Nešić ostatke DNS-a utopi u SNSD. Treba se strpiti pa vidjeti kako će ova “ujediniteljska” priča proći budući da se i Banjac jako zamjerio Dodiku, jer je, suprotno njegovim zahtjevima, istakao svog kandidata u Kozarskoj Dubici. Banjčev kandidat je izgubio izbore, ali je raskol između Igora Dodika i Banjca ostao otvoren.


Igor Dodik je bio taj koji je insistirao da Banjac povuče kandidata, a Milorad Dodik je sinu pružio podršku.


9.

Dodik stariji svako malo opipava puls Petra Đokića koji je i najveći “zalogaj” za njega u Režimskoj koaliciji. Vjerujem da će Đokića ostaviti za kraj, a prije njega će udariti na Banjčevu stranku i, sasvim izvjesno, na Ujedinjenu Srpsku Nenada Stevandića, iako potonji čini sve da to spriječi.


10.

Kasapljenje koalicionih partnera, ili preslagivanje unutar Režima, ima nekoliko ciljeva: Jedan od njih je da Dodik, razvaljivanjem koalicionih partnera, što prije dođe do apsolutne većin od 42 poslanika koja bi imao SNSD već u ovom sazivu.


11.

Drugi cilj je da uklanjanjem Čubrilovića, Đokića i Stevandića na čelo tih stranaka dovede osobe koje će slušati Igora Dodika, jer navedeni to ne žele da čine, a mlađi Dodik već je preuzeo SNSD.


12.

Treći i najvažniji cilj jeste da na taj način Dodik onemogući stvaranje bilo kakve druge većine u parlamentu RS u situaciji da bude presuđen u procesu pred Sudom BiH i da mu se zabrani političko djelovanje.


13.

Malo je vjerovatno da će se Dodik u slučaju pravosnažne presude protiv njega i zabrane političkog djelovanja htjeti povući sa pozicije predsjednika RS koju je uzurpirao brutalnom krađom izbora 2022. godine.


Veoma je vjerovatno da će isturiti u toj situaciji narod i entitet ispred sebe ne bi li se odbranio što je nemoguća misija, ali to Dodiku ništa ne znači. Jedino je bitan sam sebi.


Sasvim je drugo pitanje koliko će njegov otpor u datoj situaciji izdržati. Ne mnogo, rekao bih, uz naglasak da će i prvostepena presuda značajno oslabiti Dodika, ukoliko bude nepovoljna po njega. 


14.

Dodik nije za potcijeniti, ali nije ni za precijeniti; Njegov iznenadni “povratak” na EU put koji je, do prije sedam dana potpuno nipodaštavao, pokazuje da je svjestan da ne može i tu imati otvoren front i zato ga pokušava “dobrom voljom” zalediti. U prilog mu ide podrška Dragana Čovića i politički amaterizam “Trojke”, čiji su lideri za Dodika i Čovića prelak zalogaj.


Pravi politički haos u BiH tek slijedi, a Dodikov nekontrolisanii bijes će tek dobiti na intenzitetu.