Sud u Bosni izdao je nalog za hapšenje Milorada Dodika, lidera srpske manjine u zemlji zbog njegovih separatističkih aktivnosti, koji se trenutno nalazi u Izraelu na konferenciji o antisemitizmu u Jerusalimu koju organizuje izraelski ministar za dijasporu i antisemitizam Amichai Chikli. Izraelski zvaničnici su Dodiku jasno stavili do znanja da nije dobrodošao na događaju, što ga je navelo da napusti mjesto održavanja.
Sud u BiH izdao je u srijedu međunarodnu potjernicu za Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske i liderom bosanskih Srba, koji se trenutno nalazi u Izraelu na konferenciji o antisemitizmu u Jerusalimu koju je organizovao ministar za dijasporu i antisemitizam Amichai Chikli. Kriza se smatra najtežom u Bosni od rata 1990-ih.
Nakon objavljivanja naloga za hapšenje za njim, izraelski zvaničnici su obavijestili Dodika da nije dobrodošao, što je navelo Dodika da sa svojom pratnjom napusti mjesto događaja.
Kako se navodi u saopštenju suda, Dodik se tereti da je „podrivao ustavni poredak“ i napuštao zemlju kršeći naloge suda. Rojters je prenio da je Dodik osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabranjeno mu je političko djelovanje nakon što je prkosio odlukama međunarodnog mirovnog izaslanika. Suđenje je uslijedilo nakon tekućih nemira koji su počeli u julu 2023. godine, kada je Skupština Republike Srpske usvojila zakon ignorišući ovlaštenja Ustavnog suda BiH.
Dodik, dugogodišnji proruski zagovornik otcjepljenja od Bosne i saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, progurao je zakon koji zabranjuje djelovanje bosanskog državnog pravosuđa i policije u regionu sa srpskom većinom. Zakon je privremeno suspendovao Ustavni sud. Dodik je u više navrata prijetio da će odvojiti Republiku Srpsku od Bosne i spojiti je sa susjednom Srbijom, a zapadne zemlje su upozoravale da bi ponovo zapalio nasilni sukob u regionu.
Ranije ove sedmice, Dodik je prešao u susjednu Srbiju, a zatim otputovao u Izrael kako bi prisustvovao konferenciji o antisemitizmu u Jerusalimu.
Državni sud BiH je takođe saopštio da je raspisana međunarodna potjernica za Nenadom Stevandićem, predsjednikom parlamenta Republike Srpske, koji je otputovao u Srbiju, ali se nakon toga vratio u Bosnu. Potjernice su proslijeđene Interpolu, navodi se u saopštenju suda. Dodik je optužbe odbacio kao politički motivisane i neosnovane.
Republika Srpska je jedan od dva entiteta koji čine Bosnu i Hercegovinu i predstavlja srpsku manjinu u zemlji. Posljednjih mjeseci tenzije između entiteta i centralne vlade su eskalirale do tačke u kojoj je došlo do strahovanja od izbijanja nasilnog sukoba koji uključuje Bosnu, Republiku i Srbiju.
Trenutna kriza se smatra najozbiljnijom od rata 1990-ih i prijeti Dejtonskom sporazumu iz 1995. kojim je okončan rat u Bosni. Republika Srpska i Muslimansko-hrvatska Federacija Bosne i Heercegovine formirane su nakon rata 1992-1995, koji je odnio oko 100.000 života i raselio milione. Prema Rojtersu, zakon koji je usvojio parlament Republike Srpske Zapad vidi kao direktno kršenje Dejtonskog sporazuma.