понедељак, 30. децембар 2024.

Raport.ba objavljuje dokaze Tužilaštva u slučaju uhapšenog Nešića: ‘Range Roverom mu pred hotel dovezli 130.000 KM’. Pojavio se novi svjedok…


Tužilaštvo tvrdi da je Nešiću novac, između ostalog, ostavljan u objektu u naselju Mladice u Istočnom Sarajevu, ispred kojeg se nalazio, u naselju Tilava. Objavljujemo i iskaze Pandurevića i Avdića


raport.ba


Sud BiH odredio je jednomjesečni pritvor uhapšenom ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću, Mladenu Lučiću, vlasniku firme "Legend" i Mirku Dakiću, direktoru kompanije RS Putevi.


Tužilaštvo BiH ih sumnjiči za organizirani kriminal, primanje mita i pranje novca. Kako se tvrdi, Nešić je primio preko milion maraka mita. Godišnje, od 2016. do 2020.godine primao je 250.000 maraka.


Iskaz Mirka Pandurevića

Raport je u posjedu kompletnog rješenja Suda BiH, ali i dokaza i osnovane sumnje Tužilaštva BiH. Objavljujumo i kompletan iskaz Mirka Pandurevića, direktora Romanijaputeva koji je priznao krivično djelo, ali i Sanjina Avdića, vlasnika više firmi preko koje je Pandurević izvlačio novac, a zatim onda davao Lučiću i Nešiću.

Tužiteljica Bojana Jolović, u prijedlogu za pritvor, koji je u posjedu našeg portala navodi da je Tužilaštvo BiH dana 19.02.2019. godine, obavješteno od strane Finansijsko-obavještajnog odjeljenja Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti da je od NLB banke d.d. Sarajevo zaprimilo prijavu sumnjive transakcije, koja se odnosi na bezgotovinske uplate od strane pravnih lica na račun fizičkog lica, sa naznakom u nalozima da sredstva zaprimaju pravna lica na osnovu plaćanja određenih računa, predračuna i dugovanja.


Slijedom navedenog, Tužilaštvo je 9. juna 2023. godine donijelo naredbu o sprovođenju istrage.


U obrazloženju prijedloga pobrojani su dokazi na kojima Tužilaštvo BiH temelji postojanje osnovane sumnje da su navedeni osumnjičeni počinili krivična djela koja su im stavljena na teret, na način pobliže opisan u dostavljenom prijedlogu Tužilaštva. 


No, krenimo redom.


Kada su pitanju krivičnopravne radnje koje se na teret stavljaju osumnjičenim Nenadu Nešiću i Mladenu Lučić, Sud je iz dostavljenih dokaza optužbe, prvenstveno izjava osumnjičenih Mirka Pandurevića i Samira Avdića koji iskazi su u saglasnosti sa rezultatima primjene posebnih istražnih radnji provođenih u proteklom periodu, kao i izvještajima Finansijsko obaviještajnog odjeljenja SIPA o izvršenim novčanim transakcijama, "izveo zaključak o postojanju osnovane sumnje, da je osumnjičeni Nenad Nešić počinio krivična djela Udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, primanje mita. Isto važi i za Lučića.



Na prvom mjestu, kako se navodi, Sud nalazi nespornim da je osumnjičeni Nenad Nešić u dužem vremenskom periodu od 2017. godine zaključno sa 14.10.2020. godine, obavljao dužnost vršioca dužnosti direktora Javnog preduzeća „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka.


U odnosu na konkretne radnje koje se osumnjičenim Nešiću i Lučiću stavljaju na teret Sud je prvenstveno cijenio iskaz koji je osumnjičeni Sanjin Avdić u prisustvu branioca dao postupajućem tužiocu, a koji iskaz ukazuje na osnovanu sumnju da su Nešić i Lučić učestvovali u izvršenju krivičnopravnih radnji za koje se terete.


"Tako iz iskaza osumnjičenog Avdića proizlazi da je isti upravljao firmom „Adriatic International“ doo Sarajevo, i da je preko navedene firme imao poslovni odnos sa firmom „Romanija putevi“ a.d. Sokolac, čije je direktor bio Mirko Pandurević. Poslovni odnos je započet tokom 2019. godine (oktobra mjeseca), uz posredovanje Bariša Bejtovića, od kojeg je prvenstveno dobio informaciju da je Mirku Pandureviću potreban „gotov novac“- navodi se u rješenju Suda.


Posao od dva miliona

Nadalje, prilikom sastanka sa Mirkom Pandurevićem, od istog je obaviješten da je firma „Romanij putevi“ a.d. Sokolac dobila tender u vrijednosti preko dva miliona KM od javnog preduzeća „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka, "ali da je zbog te činjenice – dobijenog posla, u obavezi prema Nenadu Nešiću kao direktoru „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka, isplatiti iznos Kako bi se obezbijedio gotov novac za isplatu Nenadu Nešiću, Sanjin Avdić i Mirko Pandurević su, kako se osnovano sumnja, postigli dogovor da se iz firme „Romanija putevi“ a.d. Sokolac izvuče gotov novac, od kojeg bi Avdić i Bejtović za sebe zadržali 5-10 posto, a da se ostatak izvučenog novca preda licu zv. „Mlađo“, za kojeg je Avdić kasnije saznao da se radi o Mladenu Lučiću, kao i da će Mladen Lučić biti kontakt osoba za preuzimanje novca. 

Također, kako se osnovano sumnja, tom prilikom je dogovoreno da firme: „Adriatic International, doo Sarajevo, „Kadal“ doo Sarajevo, i „Prios“ doo Sarajevo, kojim firmama je u stvarnosti upravljao Sanjin Avdić, izdaju fiktivne račune prema firmi „Romanija putevi“ a.d. Sokolac u ukupnom uznosu od 250.000,00 KM. 


Kako je to osumnjičeni Avdić nadalje opisao, a Sud cijenio na nivou osnovane sumnje, tokom 2019. godine, sačinjen je fiktivni predračun na ime firme „Adriatic International“ d.o.o Sarajevo, prema firmi „Romanija putevi“ a.d. Sokolac za navodne usluge „geološko istražni radovi Kamenolom Podromanija, geolog Fehvad Begović“, a vrijednost fakture je bila 83.421 KM (sa PDV-om). 


Broj transakcijskog računa na koji je trebalo izvršiti uplatu naveden je privatni račun Fehvada Begovića, kao fizičkog lica, koji je otvorio svoj privatni račun u Procredit Banci, a na koji bi se vršile uplate od pravnog lica „Romanija putevi“ a.d. Sokolac. Navedeni iznos (83.421,00 KM) firma „Romanija putevi“ a.d. Sokolac su uplatili na račun Fehvada Begovića, da bi potom od tog iznosa, dio tog uplaćenog novca u visini od 44.000,00 KM bio transferisan sa računa Fehvada Begovića na račun osumnjičenog Sanjina Avdića u Intesa Sao Paolo Banci, a ostatak novca je osumnjičeni Avdić podizao sa računa Fehvada Begovića putem kartice na bankomatu poslovnice Procredit Bank. 


Osim toga, kako je to osumnjičeni Avdić u iskazu naveo, a Sud cijenio na nivou osnovane sumnje, tokom oktobra 2019. godine, Samir Avdić je ispred firme „Prios“ doo Sarajevo, fiktivno fakturisao prema firmi „Romanija putevi“ a.d. Sokolac predračun na ime kancelarijskog materijala u ukupnom iznosu od 40.664, 52 KM (sa PDV-om), kojom prilikom je kao račun na koji je potrebno izvršiti uplatu naveo svoj lični račun u Intesa Sao Paolo banci. 

Kako iz izkaza osumnjičenog proizlazi, novac je dalje putem elektronskog bankarstva Sanjin Avdić transferisao na račun Bariše Bejtovića i Adnana Đoze (vozača Bariša Bejtovića), da bi potom sa Barišom Bejtovićem dogovorio da Bejtović i Đozo podignu novac sa računa, po 50.000,00 KM, koji novac su skupili zajedno sa novcem koji je Sanjin Avdić podigao sa svog računa u iznosu od 30.000,00 KM (a koji je prvobitno uplaćen na ime Fefvada Begovića).



"Nakon toga je, kako se to osnovano sumnja, Bariš Bejtović pozvao Mladena Lučića da se nađu u Hotelu Espanja u Istočnom Sarajevu, te su osumnjičeni Sanjin Avdić i Bariš Bejtović, vozilom Range Rover došli ispred hotela Espanja, te je Bariša Bejtović Mladenu Lučiću predao novac u iznosu od 130.000,00 KM. Također, tokom mjeseca novembra 2019. godine, kako to osumnjičeni Sanjin Avdić navodi, isti je ispred firme „Kadal“ doo, Sarajevo, ispostavio firmi „Romanija putevi“ a.d. Sokolac 3 zasebne fiktivne fakture na ime „probijanje trase Pjenovac-Rubinska kosa, iskop i profilisanje trase na putu Njemanjica-Šaševac i iskop pješačke staze u Miljevićima“, gdje je ukupna vrijednost svih radova i usluga iznosila 87.457,50 KM (sa PDV-om). Nakon što su navedene fakture plaćene od strane Romanija putevi“ a.d. Sokolac, novac sa jednog od računa na koji je novac uplaćen, je blokiran iz kojeg razloga isti nije mogao biti podignut niti se mogao izvršiti transfer novca na neki drugi račun - navodi se u rješenju Suda BiH.


Tužilaštvo također navodi da je, zbog nemogućnosti podizanja ukupnog iznosa novca uplaćenog od firme „Romanija putevi“ a.d. Sokolac i predaje istog Mladenu Lučiću, odnosno Nenadu Nešiću, Mladen Lućić preko Bariše Bejtovića vršio pritisak zbog ostatka „duga“, iz kojeg razloga je Sanjin Avdić zamolio Mirka Pandurevića, da na ime firme „Prios“ d.o.o, Sarajevo uplati iznos od oko 50 hiljada KM na ime fiktivne fakture za kancelarijski materijal za potrebe firme „Romanija putevi“ a.d. Sokolac koji novac bi se odmah odnio Nenadu Nešiću, odnosno Mladenu Lučiću kako bi se smirila kompletna situacija.


"Nakon što je novac uplaćen na račun Sanjina Avdića od strane firme „Romanija putevi“ a.d. Sokolac, isti je podigao na način da je u više poslovnica Intesa San Paolo banke na blagajnama podizao novac u gotovini, te kada je skupio navedeni novac isti je odnio u kafe Espanja gdje se našao sa Mladenom Lučićem i tada mu predao 55.000 KM - navodi se u dokumentaciji Tužilaštva.


Kasnile uplata, nema gotovog novca

Raport je u posjedu i iskaza koji je Mirko Pandurević dao postupajućoj tužiteljici Bojani Jolović.


On je u svom iskazu datom na zapisnik o ispitivanju osumnjičenog naveo da je od 2016. godine, kada je na mjesto direktora Javnog preduzeća „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka, imenovan Nenad Nešić, istom davao 10 posto novčanih sredstava uplaćenih firmi „Romanija putevi“ a.d. Sokolac od javnog preduzeća „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka, a sve kako bi se vršile redovna (legalna) plaćanja za usluge koje firma „Romanija putevi“ a.d. Sokolac uredno izvršava za Javno preduzeće „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka.


Po navodima osumnjičenog Pandurevića, isti je pokušavao da se odupre takvoj vrsti poslovanja, međutim, kada bi kasnio sa uplatama prema Nenadu Nešiću, istovremeno bi kasnile i uplate od Javnog preduzeća „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka prema firmi „Romanija putevi“ a.d. Sokolac, na koji način su firma i radnici bili ugroženi.


"Iznosi koju su plaćani Nenadu Nešiću su, po navodima osumnjičenog, na godišnjem nivou bili oko 250.000,00 KM. Tokom 2016. i 2017. godine, novac je od direktora „Romanija puteva“ a.d. Sokolac, obezbjeđivan na osnovu naplate koju je firma vršila u gotovini - naglašeno je.



Što se tiče načina dostavljanja novca Nešiću, osumnjičeni Pandurević je naveo da je novac dostavljao po uputama Nešića ili nekog njegovog saradnika/prijatelja predavao njemu nepoznatim licima na mjestima na kojima bi mu oni govorili.


"Pa je tako opisao da je novac jednom prilikom ostavio u objektu u naselju Mladice u Istočnom Sarajevu, ispred kojeg se nalazio Nešić koji mu je i rekao da novac ostavi u njegovoj kancelariji. Takođe je opisao i predaju novca u ugostiteljskom objektu u naselju Han Derventa, kada je novac po uputi čovjeka koji ga je nazvao, ostavio u njegovom automobilu, zatim tokom 2020. godine na parking ispred jednog restorana u naselju Tilava u Istočnom Sarajevu. Tokom 2019. godine je također imao obavezu isplate 10 posto od vrijednosti realizovanih poslova, međutim postajalo je teže doći do gotovog novca koje je morao predavati Nešiću iz kojeg razloga je kasnio sa isplatama - napisala je tužiteljica Jolović.


Osumnjičeni Pandurević je opisao da mu se u toj situaciji kašnjenja, tokom 2019. godine, javio Mladen Lučić za kojeg je znao da je prijatelj Nenada Nešića, koji mu je rekao da poznaje ljude preko čijih se firmi može izvući novac sa računa „Romanija putevi“ a.d. Sokolac. Na takav način je upoznao osobu, za koju je kasnije saznao da se zove Sanjin Avdić, sa kojim je potpisivao fiktivne ugovore između „Romanija putevi“ a.d. Sokolac i pravnih lica kojima je upravljao Sanjin Avdić, na osnovu kojih su te firme ispostavljale fakture koje je firma“Romanijaputevi“ a.d Sokolac isplaćivala. Po sjećanju osumnjičenog, jedna od firmi sa kojima je sklopio tako fiktivni ugovor je bila firma „Kedal“. 


"Osumnjičeni je na isti način opisao situaciju sa blokadom novčanog iznosa u visini od 87.000,00 KM, a koju je i osumnjičeni Avdić u svom iskazu opisao, kao i da su zbog te situacije, i pritisaka da novac predaju Nenadu Nešiću, Pandurević i Avdić ponovo morali zaključivati nove ugovore na osnovu kojih je Sanjin Avdić ispostavljao nove fakture, a sve kako bi skupili novac koji je Mirko Pandurević bio obavezan platiti Nenadu Nešiću-navela je tužiteljica Jolović-

Kako to osumnjičeni Pandurević navodi, a što proizlazi i iz iskaza Sanjina Avdića, preko firmi kojima je Avdić upravljao, iz firme „Romanija putevi“ a.d. Sokolac je uplaćeno oko 300.000,00 KM na ime fiktivnih faktura, a sve u cilju da se tako uplaćeni novac nakon podizanja od Sanjina Avdića i lica povezanim sa njim, preda Nenadu Nešiću, posredstvom Mladena Lučića. 

Sud je, u odnosu na iskaze ova dva osumnjičena lica, izvršio uvid i u dokumentaciju koja se odnosi na finansijske transakcije pravnog lica „Romanija putevi“ a.d. Sokolac, fizičkih lica Sanjina Avdića, Bariše Bejtovića, Adnana Đozo, Fehvada Begovića , te našao da su u relevantnim dijelovima iskazi svjedoka, a naročito iskaz Sanjina Avdića, u saglasnosti sa podacima dobijenim od poslovnih banaka u pogledu vremenskih odrednica, iznosa novčanih transakcija, kao i imena lica preko čijih se računa vršila isplata novca.


Također, u odnosu na osnovanu sumnju za krivičnopravne radnje koje se stavljaju na teret osumnjičenim Nešiću i Lučiću, imao u vidu i rezultate primjene posebnih istražnih radnji. Tako je Sud imao u vidu sadržaj službene zabilješke sačinjene od strane ovlaštenih službenih lica Ministarstva unutrašnjih poslova RS, a u odnosu na saznanja dobijena primjenom posebnih istražnih radnji , u kojoj su opisani razgovori između osumnjičenog Mirka Pandurevića i njegove saradnice, a na okolnosti njenog prethodnog saslušanja u Tužilaštvu BiH, na okolnosti isplata tokom 2019. godine prema firmama u vezi sa Sanjinom Avdićem.


Interpretirani sadržaj razgovora u svim relevantnim segmetnima je u saglasnosti sa datom izjavom osumnjičenog Pandurevića


Dobio jasnu uputu

U odnosu na ulogu osumnjičenog Mladena Lučića u inriminisanim radnjama, za Sud je od značaja i dio iskaza osumnjičenog Pandurevića, da je nakon razgovora sa Lučićem na okolnosti istrage koja se provodi, u kojoj se saslušanja njegova saradnica, "od istog dobio uputu da se ne sekira jer se ovakva djela teško dokazuju”


U odnosu na navode i prigovore odbrana osumnjičenih Nenada Nešića i Mladena Lučića, a u pogledu za odbranu sporne pravne kvalifikacije, a time i pitanje nadležnosti ovog Suda, Sud ukazuje da je tačna tvrdnja koju odbrana navodi, a koji ni optužba ne spori da su određene krivičnopravne radnje koje se optuženima stavljaju na teret propisane kao krivična djela Krivičnim zakonom Republike Srpske. 



Međutim, ono što odbrana zanemaruje, a što je optužba detaljno obrazložila, i što proizlazi iz dostavljenih dokaza, osumnjičeni Nenad Nešić, Mladen Lučić i druga osumnjičena lica (prvenstveno Mirko Pandurević), navedena krivična djela nisu počinili kao samostalna djela, već su ista, kako se osnovano sumnja počinili kao pripadnici grupe koju je organizovao i istom rukovodio osumnjičeni Sanjin Avdić koji je predmetnu grupu upravo formirao radi počinjenja krivičnog djela Pranje novca iz člana 209. KZBiH, na koji način je ispunjen uslov iz odredbe člana 249. stav 1. KZBiH, a koja glasi: „Ko organizuje grupu ljudi ili na drugi način udružuje tri ili više osoba u cilju učinjenja krivičnih djela propisanih zakonom BiH…“


 Sud je cijenio izjavu osumnjičenog Mirka Pandurevića u kojoj je detaljno opisao razgovor i dogovor sa osumnjičenim Milanom Dakićem tokom mjeseca decembra tekuće godine (2024.), a koji se odnosio na namjeru pribavljanja imovinske koristi za Mirka Pandurevića, Milana Dakića i druga lica, a suprotno interesima javnog preduzeća „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka. 


Naime, kako je to osumnjičeni Pandurević u svojoj izjavi opisao, dogovor se ogledao u planu da osumnjičeni Milan Dakić, u ime javnog preduzeća „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka, za već obavljene radove od strane privrednog društva „Romanija putevi“ a.d. Sokolac, izvrši unaprijeđenje fakture izdate od strane privrednog društva „Romanija putevi“ a.d. Sokolac, iz mjeseca avgusta 2024. godine, odnosno da se izvrši neosnovano uvećanje od 100.000,00 KM, koja neosnovanost se temelji na činjenici da „Romanija putevi“ a.d. Sokolac nije faktički izvršila radove u vrijednosti te razlike po fakturi u iznosu od 100.000,00 KM. Dogovor je, kako se osnovano sumnja, uključivao i raspodjelu novca koji bi bio isplaćen tokom 2025. godine na ime neosnovanog uvećanja plaćanja, na način da dio novca (manji dio) za sebe zadrži osumnjičeni Pandrurević, a ostatak da se prenese osumnjičenom Milanu Dakiću koji bi dalje taj novac podijelio licima iz JP „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka. 


Sud je pri donošenju zaključka o postojaju osnovane sumnje za ovu krivičnopravnu radnju koja se stavlja na teret osumnjičenom Milanu Dakiću, cijenio i sadržaj službene zabilješke sačinjene od strane ovlaštenih službenih lica Ministarstva unutrašnjih poslova RS, a u odnosu na saznanja dobijena primjenom posebnih istražnih radnji , u kojoj je opisan presretnuti razgovor između osumnjičenih Mirka Pandurevića i Milana Dakića, upravo tokom mjeseca decembra (12.12.2024. godine), kako je to osumnjičeni Pandurević u svojoj izjavi i naveo. Interpretirani sadržaj razgovora u svim relevantnim segmetnima je u saglasnosti sa datom izjavom osumnjičenog Pandurevića.


Zahvala u vidu 37.000 maraka

Kada je u pitanju osnovana sumnja na počinjenje krivičnog djela primanje mita od strane osumnjičenog Milana Dakića, Sud je takođe cijenio iskaz osumnjičenog Mirka Pandurevića , koji je naveo da je direktoru javnog preduzeća „Putevi Republike Srpske“ a.d Banja Luka, Milanu Dakiću, u više navrata u proteklom periodu predao iznose novca u visini od 10.000,00 KM, 12.000,00 KM i 15.000,00 KM, na ime zahvalnosti što je isti, kao ovlašteno lice Javnog preduzeća „Putevi Republike Srpke“ a.d Banja Luka (vršilac dužnosti direktora) redovno vršio plaćanja za izvršene usluge privrednog društva „Romanija putevi“ a.d. Sokolac, na osnovu čega Sud nalazi dovoljan stepen sumnje da je osumnjičeni Milan Dakić primio nagradu da bi izvršio službenu radnju koju bi svakako morao izvršiti.


No, ono što je zanimljivo, Tužilaštvo BiH ima nove svjedoke.

Takođe, Sud je imao u vidu da je nakon ispitivanja osumnjičenog Pandurevića, Tužilaštvo došlo u posjed nekih novih saznanja koja su ukazala na potrebu da se sasluša još jedno lice, za koje postoji sumnja da je djelovalo kao član grupe na isti ili sličan način kao i osumnjičeni Pandurević, odnosno da je imao sličnu relaciju s osumnjičenim Nešićem, a pored kojeg Tužilaštvo ima namjeru saslušati i druga odgovorna lica putarskih preduzeća koja su imala poslovne odnose JP Putevi RS, za koja se sumnja da su na isti način davali novac osumnjičenom Nešiću.


Dakle, činjenice da Tužilaštvu tek predstoji saslušanje više lica, mahom uposlenika JP Putevi RS, sa kojima je osumnjičeni Nešić duži period bio u kolegijalnim i bliskim poslovnim odnosima, kao i da je istim bio nadređen, te da je između njih postojao visok stepen međusobnog povjerenja, po ocjeni Suda imaju karakter naročitih okolnosti da bi osumnjičeni mogao ometati krivični postupak uticajem na svjedoke - navodi se u rješenju Suda BiH.