уторак, 3. децембар 2024.

Šiljevi i Maletići Igora Dodika čija je jedina karakterna osobina pohlepa

Šilj i Igor Dodik

Piše: Slobodan Vasković


Najavio sam da ći se ove sedmice baviti poslovima Igora Maletića i Bojana Šilja, mladih snaga Sekte  Milorada Dodika.


Želim ukazati na činjenicu da mladi sektaši nisu ništa bolji starih sektaša, jer im je pohlepa jedina karakterna osobina. 


Maletić

Maletić i Šilj su “snage” Igora Dodika koji je preuzeo SNSD, a Milorad Dodik ruši tamo gdje Igor ne može da prođe.


Šilj

Idemo redom. 


Igor Maletić je izvršni direktor Sektora za mjerenje i odnos sa korisnicima u “Elektrodistribuciji” Pale.




Marko Šilj je izvršni direktor Sektora za terenske operacije.


Međutim, njihove glavne “operacije” idu preko firme “Proinženjering” d.o.o., odnosno privatnoj firmi Maletića, koju vodi njegova supruga.



Sve je, kao i obično, u “začaranom” krugu Sekte, pa tako i poslovi koje obavlja “Proinženjering” d.o.o., koji je, lako je pretpostaviti, pobjednik na brojnim tenderima koje raspisuje Grad Istočno Sarajevo ili, pak, gradske opštine.



Nije ovdje sporan samo sukob interesa Maletića, već i spoznaja da su ti tenderi, izvan svake razumne sumnje, namješteni za njegovu firmu.


Ono što je zaista bezočno jeste zloupotrebljavanje radnika “Elektrodistribucije” Pale, koje Šilj tjera da rade za Maletića. Nerijetko ostaju i po cijelu noć, a da ne dobiju ni dnevnicu.


Zašto radnici trpe takav dril nepomjljivo je, ali je itekako jasno da Šilj i Maletić radnike “Elektrodistribucije” tretiraju kao potrošne resurse, što je u skladu sa nakaznim politikama Sekte, i vide ih kao roblje, a ne ljude.


Upravo zbog ovakvog djelovanja Šilj je “zaslužio” još jednu platu pa je imenovan u Upravi odbor “Elektroprenosa” BiH.





Sve napisano nije nikakva tajna, opštepoznato je, ali niko ne reaguje, jer je Sekta, preciznije Milorad Dodik, potpuno privatizovala Republiku Srpsku i tretira je kao vlastiti teritorij koji nemilosrdno pljačkaju.


“Elektroprivreda” RS je na koljenima; Plate kasne, ne plaćaju se dažbine, termoelektrane prestaju sa radom, jer nemaju uglja, štete su višemilionske, a prenosna mreža je u stanju truleži - kada padnu tri centimetra snijega, pada i dobar dio mreže. 


I sve to zbog raznorazbih šiljeva i maletića čiji jedini cilj je oteti što više.


Milorad Dodik može biti zadovoljan; Njegov nasljednik na čelu SNSD-a Igor Dodik bira bezočnije kadrove i od njega. 


 



 


понедељак, 2. децембар 2024.

Debevec Sud BiH pretvorio u lični bankomat: Desetine zloupotreba CMS sistema; Optužnica protiv Debeveca i Osmice do Nove godine

Piše: Slobodan Vasković


Optužnica protiv Ranka Debeveca, bivšeg predsjednika Suda BiH, i Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg direktora OSA BiH, trebalo bi da bude podignuta do Nove godine, tvrde moji izvori.


Debevec i Osmica se terete za prisluškivanje sudija i tužilaca tokom trajanja procesa “Respiratori”, zbog kojeg je bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić presuđen na četiri godine zatvora. 


Takođe se sumnjiče i zbog prisluškivanja dok se radilo na predmetu “Diploma”, u kojem je Osmica glavni junak priče o falsifikovanoj diplomi.


Međutim, sve ove optužbe su “luk i voda” prema onome što je Debevec počinio zloupotrebom CMS sistema Suda BiH. Pisao sam o tome detaljno u niz navrata, pa je istraga proširena i na taj slučaj.


Moji izvori tvrde da je Debevec u nekoliko desetina slučajeva zloupotrijebio CMS sistem da bi postavio sudska vijeća/sudije koje on kontroliše i na taj način direktno uticao na presude. 


Naravno, za takvo kriminalno djelovanje Debevec je uzimao novac od onih kojima je namještao sudska vijeća/sudije i za presudu koja je odgovarala okrivljenima.


Jednostavnije rečeno, Debevec je Sud BiH pretvorio u lični bankomat.


Zvuči gotovo nevjerovatno, ali Debevec nekoliko desetina puta, za vrijeme svog mandata, zloupotrijebio CMS sistem .


CMS je sistem za automatsko upravljanje predmetima u sudovima koji svaki novi predmet automatski dodjeljuje nekom od sudija ili sudskih vijeća. Sudska vijeća su fiksna, sastavljena od tri člana i njima CMS, takođe, direktno/automatski dodjeljuje predmet.


Nema nikakve dileme da je Osmica znao šta radi Debevec i da je i on umiješan u tešku sloupotrebu CMS sistema.


Ranije sam objavio da je za predmete za koje je bio zainteresovan, Debevec našao zaista sofistiran način da zloupotrijebi CMS sistem i da, naoko, sve izgleda kako treba, a, suštinski, sve je urađeno na kriminalan način; Odnosno, on je te predmete dodjeljivao vijećima i sudijama koje je on stoposto kontrolisao.


Činio je to tako što je iz CMS sistema brisao sva ostala vijeća, dok ne bi ostalo samo ono koje njemu odgovara, nakon čega bi CMS “dodijelio” predmet tom vijeću.


Nakon toga, u sistem su vraćana sva ostala vijeća i tako je pokrivao nedjelo.


Nije to Debevec sam radio, jer nije bio stručan, već je te kriminalne poslove za njega činio jedan od iskusnih IT stručnjaka.


Debevec je na čelu Suda BiH bio sedam godina; Januara 2023. godine obnovio je mandat.  


On I Osmica uhapšeni su 19.12.2023. godine zbog, kako sam već naveo, prisluškivanja sudija i tužilaca u predmetima “Respiratori” i “Diploma”.


Prijedorski sindrom


Piše: Slobodan Vasković

 

„Štokholmski sindrom“ kao naučni pojam je nastao sedamdestih godina proteklog vijeka. Radi se o psihološkom fenomenu koji karakteriše stvaranje snažne emocionalne veze između žrtve i zlostavljača.

 

Taj pojam je dobio naziv dobio po švedskom gradu Štokholmu. Međutim, kako stvari stoje velike su šanse da će pomenuti psihološki fenomen biti preimenovan u „Prijedorski sindrom“.

 

O čemu se radi. Svako ko je bar jednom posjetio grad Prijedor mogao je da se uvjeri da se radi o najobičnijoj kasabi, i to onoj iz najcrnjih noćnih mora Ive Adrića. Prvo što svakom ko dođe u taj grad padne na um jeste kako da što prije pobjegne iz njega. Čak ni sam centar grada ne odaje utisak da ste došli u grad, nego u varoš kojom su upravo protutnjali prvo tornado pa nakon toga cunami.

 

Prijedorom je godinama, što samostalno što u koaliciji sa Crvenom Sektom, vladao Marko Pavić. Nakon što je njega, svojevremeno, prinudno penzionisao Milorad Dodik, tim gradom je nastavila suvereno da vlada Crvena Sekta, uz pomoć svojih koalicionih partnera.

 

E sad, vratimo se na teren psihologije i viktimologije. Svako normalan bi pomislio da je poslije tridesetak godina pljačkanja od strane jednih te istih aktera stanovništvo Prijedora  progledalo i odlučilo da ih kazni na izborima. Međutim, posljednji lokalni izbori su pokazali da su od 31 mandata u Skupštini grada Prijedora SNSD i njihovi kolicioni partneri dobili 29 mandata.

 

Od opozicionih stranaka u lokalnu skupštinu su ušla samo dva odbornika SDS-a, dok druge opozicione stranke nisu prešle cenzus.

 

Dakle, došlo se u paradoksalnu situaciju da birači (žrtve) daju nikad veću podršku političkim strankama koje ih zlostavljaju decenijama. Upravo u tome leži kvaka, jer je slučaj Prijedora pokazao da fenomen „Štokholmskog sindroma“  nije ograničen samo nego pojedinca, nego da se može manifestovati i na kolektivnom nivou, pa čak i na nivou jednog grada.


недеља, 1. децембар 2024.

Doktor protiv Doktora: Sukob između Vlade Crte Đajića i Gorana Talića prerastao u otvoreni rat

Piše: Slobodan Vasković


1. 

U protekloj kampanji Crvenu Sektu u Banjaluci su obilježila dva doktora: Vlado Crta Đajić i njegov lični kandidat za gradonačelnika Banjaluke Nikola Šobot. Kažem lični, jer se ispostavilo da je polovina funkcionera SNSD-a u Banjaluci činila sve da pobijedi Draško Stanivuković.


2. 

Ispostavilo se da je Goran Talić bio najaktivniji u miniranju Crte i Šobota. Radi se o dugogodišnjem direktoru Zavoda za fizikalnu medicinu i rehablitaciju „Dr Miroslav Zotović“. On je tu funkciju primarno iskoristio da iz te ustanove izvuče na desetine miliona KM. O tome ću tek pisati.

 

3.

Talić je neko kome je Milorad Dodik više puta nudio da bude kandidat Crvene Sekte za gradonačelnika Banjaluke. Pragmatičan kakav jeste, on je svaki put takvu ponudu odbio. On je svojevremeno odbio i ponudu Dodika da preuzme vođenje Gradskog odbora Banjaluka, nakon što je Igor Radojičić 2020. godine smijenjen sa pozicije predsjednika tog stranačkog tijela.

 

4.

U to vrijeme, nakon gubitka gradonačelničke pozicije, Crvena Sekta je u Banjaluci imala rejting oko 12 %. U takvim uslovima trebalo je i naći ludaka koji će preuzeti rukovođenje brodom koji tone. Ispostavilo se da je Crta bio jedini dovoljno lud da preuzme taj rizik.

 

5.

Protekle četiri godine su pokazale da je Crta ne samo uspio da pad rejtinga stranke u Banjaluci zaustavi, nego da ga podigne jako visoko: SNSD je kao stranka na proteklim lokalnim izborima osvojio 32,77 %, što je jedan od najboljih rezultata te partije u Banjaluci.

 

6.

Da je Crta kojim slučajem progurao za gradonačelnika Šobota, on (Crta) bi sasvim izvjesno postao glavni „Baja“ u Banjaluci. To je dobro znao i sam Dodik, pa je dozvolio da Šobota minira značajan broj funkcionera Crvene Sekte.

 


7.

Dodik ne podnosi ljude unutar stranke koji imaju hrabrosti da mu se suprostave. Crta je jedan od rijetkih funkcionera koji se ne boji Dodika. Zato i ne treba da čudi što Dodik intenzivno traži način da se riješi Crte.

 

8.

Na čelu kolone Dodikovih uzdanica koji rade protiv Crte je Goran Talić. On je uložio ogroman novac u kupovinu glasova na proteklim izborima. Tu treba uključiti i podmićivanje predsjednika mjesnih odbora Crvene Sekte kako bi oni glasove kanalisali ka njemu, a ne ka Crti, na odborničkoj listi. Posrednici koji su za Talića kupovali glasove su imali instrukciju da glasačima govore da se za gradonačelnika glasa za Draška Stanivukovića, a ne za Nikolu Šobota.

 

9.

Najnovija dešavanja u Crvenoj Sekti govore da je Talić naciljao Crtinu poziciju, odnosno mjesto predsjednika Gradskog odbora Banjaluka. To ne bi ni bilo loše da se desi, jer je Talić poznat po tome da svaku funkciju koristi isključivo za vlastito bogaćenje. Zbog takvog pristupa on se ne bi ni bavio stranačkom infrastrukturom.