Piše: Slobodan Vasković
Nenad Nešić, ministar bezjednosti BiH, je u pritvoru u KPZ “Vojkovići”, a iščitavanje dokumentacije Tužilaštva BiH na osnovu koje mu je određen jednomjesečni pritvor, pokazuje do koje mjere je bio brutalan prema vlasniku “Romanijaputeva” Mirku Pandureviću, ali i Sanjinu Avdiću, preko čijih firmi su prali novac.
Nešić je pritvoren zajedno sa Mladenom Lučićem, vlasnikom firme “Legend”, sa kojim je beskrupulozno reketirao putarske firme, te Milanom Dakićem, aktuelnim direktorom JP “Putevi RS”.
Da budem precizan: Nešić (tada direktor JP “Putevi RS”) je prisilio Pandurevića i Avdića da mu isplate reket, iako je Sipa blokirala novac koji je Pandurević uplatio na Avdićeve fiktivne firme da ih “opere”, te nakon toga preda Nešiću i Lučiću.
Jednostavnije rečeno, Pandurević je morao dva puta da isplati istu količinu novca kako bi ga Avdić oprao i predao Nešiću i Lučiću. Ni Nešića ni Lučića nije uopšte bilo briga što je Sipa blokirala novac; Prisilili su, prijetnjama i ucjenama, Pandurevića i Avdića da im ponovo isplate pare.
Potvrđuju to i navodi iz dokumentacije Tužilaštva koja je dostupna javnoosti navodi se sljedeće:
-Također, tokom mjeseca novembra 2019. godine, kako to osumnjičeni Sanjin Avdić navodi, isti je ispred firme „Kadal“ doo, Sarajevo, ispostavio firmi „Romanija putevi“ a.d. Sokolac 3 zasebne fiktivne fakture na ime „probijanje trase Pjenovac-Rubinska kosa, iskop i profilisanje trase na putu Njemanjica-Šaševac i iskop pješačke staze u Miljevićima“, gdje je ukupna vrijednost svih radova i usluga iznosila 87.457,50 KM (sa PDV-om). Nakon što su navedene fakture plaćene od strane Romanija putevi“ a.d. Sokolac, novac sa jednog od računa na koji je novac uplaćen, je blokiran iz kojeg razloga isti nije mogao biti podignut niti se mogao izvršiti transfer novca na neki drugi račun - navodi se u rješenju Suda BiH.
Tužilaštvo također navodi da je, zbog nemogućnosti podizanja ukupnog iznosa novca uplaćenog od firme „Romanija putevi“ a.d. Sokolac i predaje istog Mladenu Lučiću, odnosno Nenadu Nešiću, Mladen Lućić preko Bariše Bejtovića vršio pritisak zbog ostatka „duga“, iz kojeg razloga je Sanjin Avdić zamolio Mirka Pandurevića, da na ime firme „Prios“ d.o.o, Sarajevo uplati iznos od oko 50 hiljada KM na ime fiktivne fakture za kancelarijski materijal za potrebe firme „Romanija putevi“ a.d. Sokolac koji novac bi se odmah odnio Nenadu Nešiću, odnosno Mladenu Lučiću kako bi se smirila kompletna situacija.
"Osumnjičeni je na isti način opisao situaciju sa blokadom novčanog iznosa u visini od 87.000,00 KM, a koju je i osumnjičeni Avdić u svom iskazu opisao, kao i da su zbog te situacije, i pritisaka da novac predaju Nenadu Nešiću, Pandurević i Avdić ponovo morali zaključivati nove ugovore na osnovu kojih je Sanjin Avdić ispostavljao nove fakture, a sve kako bi skupili novac koji je Mirko Pandurević bio obavezan platiti Nenadu Nešiću-navela je tužiteljica Jolović.
Ključne riječi u ovom dijelu zahtjeva za pritvorom su “da su zbog te situacije, i pritisaka da novac predaju Nenadu Nešiću, Pandurević i Avdić ponovo morali zaključivati nove ugovore na osnovu kojih je Sanjin Avdić ispostavljao nove fakture, a sve kako bi skupili novac koji je Mirko Pandurević bio obavezan platiti Nenadu Nešiću.”
Jednostavnije rečeno, Nešić i Lučić su ucjenama i pritiscima, odnosno prijetnjama, natjerali Pandurevića i Avdića da ponovo operu za njih 50.000 KM i da im isplate taj novac, jer je isti iznos blokirala Sipa.
Sada se postavlja pitanje preko koga su prijetili Nešić i Lučić i ko je, u njihovom ime, jako pritisnuo i Pandurevića i Avdića da ponovo operu 50.000 KM?
Tužilaštvo BiH moralo bi ispitati ulogu Denisa Stojnića u cijeloj ovoj priči, jer postoje indicije da je on jedan od onih koji su prijetili, te činili i mnogo opasnije stvari od verbalnih prijetnji da bi omogućili Nešiću i Lučiću da dođu do novca reketiranjem. (nastaviće se)