понедељак, 6. јануар 2025.

Dodik pilatovski oprao ruke od Nešića; Da li će isto postupiti i kada uhapse Vulićku; Zašto je Šandara, Nešićev savjetnik za teške kriminalne radnje, na slobodi

Piše: Slobodan Vasković


1.

Milorad Dodik je u intervjuu za “Glas Srpske” pilatovski oprao ruke od Nenada Nešića, ministra bezbjednosti BiH, koji je u jednomjesečnom pritvoru zbog teških kriminalnih radnji.


Interesantno je da je Dodik apsolutno kontradiktoran u vezi hapšenja Nešića, jer prvo tvrdi da je to pritisak na RS, da ne zna šta mu se stavlja na teret, a potom navede prilično precizno zbog čega je uhapšen Nešić. Čak ispriča i da je bilo nekih indicija (o kriminalnim radnjama) dok je Nešić bio direktor JP “Putevi RS”, ali da to tužilaštvo u RS nije procesuiralo, jer je “reklo da nema spornih elemenata”. Zaboravio je reći da je on naložio tužilaštvu u RS da ne procesuira Nešića.


2.

Dodikova priča o Nešićevom “patriotizmu” je tek bacanje magle u oči javnosti kako bi se hapšenje notornog kriminalca, što Nešić jeste, iskoristilo za tvrdnje da je “RS napadnuta”. Tačno je da je napadnuta, ali od Nešića, Dodika i njima sličnih, koji su RS pretvorili u sprženu zemlju i doveli u potpunu izolaciju.


GLAS: Da li hapšenje Nenada Nešića treba dovoditi u kontekst pritisaka na Republiku Srpsku?

DODIK: To jeste pritisak. Vidljivo je to i kroz odbijanje da slučaj procesuira pravosuđe u Srpskoj. Ne znam šta mu se stavlja na teret, nemam veze sa tom pričom, iako i to neki tvrde. Nešić je na mjestu ministra pokazao patriotsko ponašanje. Kad je bio direktor "Puteva", bilo je nekih indicija, nekih pogovaranja i tada smo rekli da na to mjesto mora neko drugi. Naš MUP je to ispitivao, predao našem tužilaštvu, koje je reklo da nema spornih elemenata. A onda se desilo nešto u FBiH, neka firma koja je pravila neke dilove sa tim direktorom sa Sokoca, neko je tu uhapšen i onda se tragom tog hapšenja došlo i do Nešića. On je otvoreno govorio neke stvari kao protjerani Sarajlija i to njima smeta. Pokušali su da ga smijene, nisu uspjeli. Sada imamo ovo što imamo.


3.

Ne treba zaboraviti da je upravo Dodik polovinom oktobra 2020., kada je Nešić kao predsjednik DNS-a istupio iz Režimske koalicije, Nešića optužio za reketiranje. I njega i Mladena Lučića, koji je takođe u pritvoru. Nije tada Dodik direktno pomenuo Lučića, već “neku firmu”, misleći na “Legend”. 

4.

Bitni su i Dodikovi navodi da nema nikakve veze sa hapšenjem Nešića, što je priča koja je uzela maha u kuloarima, gdje se optužuje on, ali i Igor Dodik da su “spakovali” Nešića iza brave.


5.

Vjerujem da Dodik i Igor Dodik nemaju nikakve veze sa hapšenjem Nešića, odnosno da ni na koji način nisu uticali na Tužilaštvo BiH da ga privede i Sud BiH da ga pritvori. 


Štaviše, hapšenje Nešića je direktan udarac u glavu Dodiku&Dodiku što će pokazati vrijeme pred nama. Međutim, oba Dodika su, bez sumnje, znali da će Nešić biti uhapšen, jer je to znao i Siniša Kostrešević, direktor Policije RS. Nema nikakve dileme da je o tome obavijestio Dodika&Dodika, jer je Nešića uhapsio MUP RS.


6.

Sasvim je druga priča ko je Nešiću dojavio da će biti uhapšen, jer nije noćio u svojoj kući, niti je ponio telefon sa sobom kad je odlučio da se sakrije. Nije se usudio da bježi, jer mu je kasno dojavljeno da će biti uhapšen, te je završio iza rešetaka.


7.

Dodik na kraju priče o Nešiću, svom nekadašnjem prebliskom saradniku zadaje završni udarac izjavom da nema ništa protiv da Nešić bude procesuiran, ukoliko se pokaže da se bavio kriminalnim radnjama.


Nešića je ovim riječima Dodik “pustio niz vodu”, a njegovo hapšenje iskoristio je da bi branio sebe.


8.

Tipično za Dodika koji u svakoj, po njega nepovoljnoj situaciji, što jeste hapšenje Nešića, pokušava “skrenuti vodu na svoj mlin” i iskoristiti za sebe.


GLAS: Ima onih, čak i iz Vašeg okruženja, koji dovode u istu ravan proces protiv Vas i Nešićev slučaj što baš nikakve veze jedno s drugim nema.

DODIK: Nisu to iste stvari. Ako se pokaže da je Nešić učestvovao u nekim kriminalnim aktivnostima, nemam ništa protiv da bude procesuiran. Ima i kod Srba bitangi, lopova, kriminalaca, uopšte ne tvrdim da ih nema. I mene su dovodili u taj kontekst, ali nikada ništa nisu dokazali iako je bilo prijava. A ja sada imam manje nego što sam imao prije nego što sam ušao u politiku. To znaju svi iz mog okruženja. I porodicu sam držao van državnih poslova.


Dodik je, kako se to da iščitati, potpuno zaboravio da se i protiv njega vode istrage u nekoliko predmeta i da treba biti saslušan, nakon što se oporavi od operacije.


I to je pred nama.


9.

Kao što j pred nama i istraga protiv Sanje Vulić, koja bi je mogla koštati slobode. 



Ta istraga je već počela, vrlo je temeljna, ali o njoj, za sada, neću ništa pisati, kako ne bih ni na koji način povrijedio tajnost istrage. Mogu samo reći da je vezana za Nešića.


No, ne bih se kladio na to da Vulićka neće biti procesuirana i teško kažnjena.


10.

Pitam se gdje je Darko Šandara, Nešićev savjetnik za otimačinu i prevare u Ministarstvu bezbjednosti? I nije jedini, ali o tome opširnije u narednim danima i nedjeljama.


Pitam se i zašto je Šandara, nekadašnji direktor “FARMLAND FOODS” d.o.o., koji je saučesnik u uništenju firme “Farmland” i otimačini desetina miliona preko nje, na slobodi?


11.

Istraga o kriminalnim poslovima u Ministarstvu bezbjednosti, u vrijeme dok ga je vodio Nešić, tek predstoji; Biće to vrlo eksplozivna saznanja o tome šta su sve Nešić, Šandara i drugi ministrovi najbliži zaradnici nezakonito počinili. (nastaviće se) 


недеља, 5. јануар 2025.

U Banjaluci pretučen Milenko Bunić, vlasnik firme kojoj su Draško Stanivuković i banjalučki tajkun Kaja povjerili posao zimskog održavanja ulica


Piše: Slobodan Vasković


1. 

Kao što sam i najavljivao po okončanju lokalnih izbora, birači u Banjaluci će biti kažnjeni za svoje mudrovanje iza biračkih kutija. Doduše, brže nego što se očekivalo pomenuti su prvu šamarčinu dobili već sa prvim snijegom koji je pao prije desetak dana. A šamarčine će tek da slijede, jedna za drugom.


2. 

Proteklih desetak dana je pokazalo da Gradska uprava Grada Banjaluka i Draško Stanivuković koji se nalazi na njenom čelu nisu u stanju da očiste ulice od snijega. O odvozu smeća da i ne govorim, jer ulice Banjaluke, izuzev centra, trenutno više liči na deponiju smeća nego na grad.


3. 

Svaki stanovnik Banjaluke, a posebno oni koje je Drina Trećina na proteklim izborima kupovao za 50 KM, vrlo dobro zna da su Stanivuković i Drina Trećina milionski posao zimskog održavanja puteva povjerili firmi „Čistoća“ a.d. Banjaluka, čiji je vlasnik tajkun Kaja.


4. 

To ne znači da Kajina firma zaista i čisti snijeg na području cijele Banjaluke: Ta firma je angažovala nekoliko firmi podizvođača i povjerila im održavanje ulica u zimskom periodu. Radi se pretežno o tašna-mašna firmama koje ili uopšte nemaju adekvatnu mehanizaciju za čišćenje snijega.

 

5.

Jedan od podizvođača kojem su Stanivuković i Kaja povjerili čišćenje snijega je firma „Bunić-company“ d.o.o. Banja Luka, iako ta firma ima svega jedan ispravan traktor za čišćenje snijega. Osim toga, ta firma izuzev vlasnika Milenka Bunića uopšte nema drugih radnika.

 

6.

Uprkos navedenim činjenicama, Stanivuković i Kaja su Buniću povjerili održavanje značajnog dijela grada (rejon od restorana Sirano do Bronzanog Majdana). Zato i ne treba da čudi što ni poslije desetak dana od prvog snijega Bunićev traktor nije ušao u većinu još uvijek zavejanih ulica.


7.

 

Kako to obično i biva, kola su se slomila na najslabijoj karici. U ovom slučaju to je pomenuti Bunić, kojeg građani već danima „love“ po Banjaluci. Na njegovu žalost, jedan od ljutih građana ga je uspio uloviti u banjalučkom naselju Saračica. Taj susret se za Bunića završio vrlo loše, budući da je pretučen.


8. 

Za kraj, valjalo bi građanima Banjaluke (većini) poručiti da bi trebalo da ostave Bunića i slične na miru, jer treba sebe da šamaraju, a ne njega.


субота, 4. јануар 2025.

Nešić i Lučić nisu se libili da prijete i ucjenjuju kako bi izreketirali vlasnike putarskih firmi

Piše: Slobodan Vasković


Nenad Nešić, ministar bezjednosti BiH, je u pritvoru u KPZ “Vojkovići”, a iščitavanje dokumentacije Tužilaštva BiH na osnovu koje mu je određen jednomjesečni pritvor, pokazuje do koje mjere je bio brutalan prema vlasniku “Romanijaputeva” Mirku Pandureviću, ali i Sanjinu Avdiću, preko čijih firmi su prali novac.


Nešić je pritvoren zajedno sa Mladenom Lučićem, vlasnikom firme “Legend”, sa kojim je beskrupulozno reketirao putarske firme, te Milanom Dakićem, aktuelnim direktorom JP “Putevi RS”.


Da budem precizan: Nešić (tada direktor JP “Putevi RS”)  je prisilio Pandurevića i Avdića da mu isplate reket, iako je Sipa blokirala novac koji je Pandurević uplatio na Avdićeve fiktivne firme da ih “opere”, te nakon toga preda Nešiću i Lučiću.


Jednostavnije rečeno, Pandurević je morao dva puta da isplati istu količinu novca kako bi ga Avdić oprao i predao Nešiću i Lučiću. Ni Nešića ni Lučića nije uopšte bilo briga što je Sipa blokirala novac; Prisilili su, prijetnjama i ucjenama, Pandurevića i Avdića da im ponovo isplate pare.


Potvrđuju to i navodi iz dokumentacije Tužilaštva koja je dostupna javnoosti  navodi se sljedeće: 

-Također, tokom mjeseca novembra 2019. godine, kako to osumnjičeni Sanjin Avdić navodi, isti je ispred firme „Kadal“ doo, Sarajevo, ispostavio firmi „Romanija putevi“ a.d. Sokolac 3 zasebne fiktivne fakture na ime „probijanje trase Pjenovac-Rubinska kosa, iskop i profilisanje trase na putu Njemanjica-Šaševac i iskop pješačke staze u Miljevićima“, gdje je ukupna vrijednost svih radova i usluga iznosila 87.457,50 KM (sa PDV-om). Nakon što su navedene fakture plaćene od strane Romanija putevi“ a.d. Sokolac, novac sa jednog od računa na koji je novac uplaćen, je blokiran iz kojeg razloga isti nije mogao biti podignut niti se mogao izvršiti transfer novca na neki drugi račun - navodi se u rješenju Suda BiH.


Tužilaštvo također navodi da je, zbog nemogućnosti podizanja ukupnog iznosa novca uplaćenog od firme „Romanija putevi“ a.d. Sokolac i predaje istog Mladenu Lučiću, odnosno Nenadu Nešiću, Mladen Lućić preko Bariše Bejtovića vršio pritisak zbog ostatka „duga“, iz kojeg razloga je Sanjin Avdić zamolio Mirka Pandurevića, da na ime firme „Prios“ d.o.o, Sarajevo uplati iznos od oko 50 hiljada KM na ime fiktivne fakture za kancelarijski materijal za potrebe firme „Romanija putevi“ a.d. Sokolac koji novac bi se odmah odnio Nenadu Nešiću, odnosno Mladenu Lučiću kako bi se smirila kompletna situacija.


"Osumnjičeni je na isti način opisao situaciju sa blokadom novčanog iznosa u visini od 87.000,00 KM, a koju je i osumnjičeni Avdić u svom iskazu opisao, kao i da su zbog te situacije, i pritisaka da novac predaju Nenadu Nešiću, Pandurević i Avdić ponovo morali zaključivati nove ugovore na osnovu kojih je Sanjin Avdić ispostavljao nove fakture, a sve kako bi skupili novac koji je Mirko Pandurević bio obavezan platiti Nenadu Nešiću-navela je tužiteljica Jolović.


Ključne riječi u ovom dijelu zahtjeva za pritvorom su “da su zbog te situacije, i pritisaka da novac predaju Nenadu Nešiću, Pandurević i Avdić ponovo morali zaključivati nove ugovore na osnovu kojih je Sanjin Avdić ispostavljao nove fakture, a sve kako bi skupili novac koji je Mirko Pandurević bio obavezan platiti Nenadu Nešiću.”


Jednostavnije rečeno, Nešić i Lučić su ucjenama i pritiscima, odnosno prijetnjama, natjerali Pandurevića i Avdića da ponovo operu za njih 50.000 KM i da im isplate taj novac, jer je isti iznos blokirala Sipa.


Sada se postavlja pitanje preko koga su prijetili Nešić i Lučić i ko je, u njihovom ime, jako pritisnuo i Pandurevića i Avdića da ponovo operu 50.000 KM?


Tužilaštvo BiH moralo bi ispitati ulogu Denisa Stojnića u cijeloj ovoj priči, jer postoje indicije da je on jedan od onih koji su prijetili, te činili i mnogo opasnije stvari od verbalnih prijetnji da bi omogućili Nešiću i Lučiću da dođu do novca reketiranjem. (nastaviće se)



 

петак, 3. јануар 2025.

Dodik imenovao Viškovića za svog izaslanika za “Dan Republike”, 9. januara


Piše: Slobodan Vasković


Objavljen je program proslave “Dana Republike”.


Razne manifestacije održavaće se od 03. do 10.januara,a centralna proslava biće u Banjaluci, 09. januara, kada će se održati i svečani defile.


Budući da je Milorad Dodik spriječen zbog zdravstvenih razloga, on je za svog izaslanika imenovao premijera Radovana Viškovića.


Očekivalo se da to bude Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS, ali ga je Dodik ponovo zaobišao, što je izazvalo bijes u Stevandićevim redovima.


Stevandić je i dalje na Dodikovom “nišanu”, što je jasno i iz ove odluke, a tvrdi se da će se predstavnik MUP-a RS, koji bude predavao raport, Viškoviću obratiti riječima: “Poštovani izaslaniče predsjednika RS”, dok se Viškovićeva premijerska pozicija neće pominjati.


U Zakonu o praznicima RS nema proslave Dana Republike 9. januara.


Taj datum je izbrisan nakon što je Ustavni sud BiH 9. januar proglasio neustavnim i to u dva navrata.


Uprkos tome, 9. januar se slavi kao “Dan Republike”.   

Pronalaženje novca za sve potrebe za Vladu RS je u domenu fantastike; Da li je ministar poljoprivrede Minić "nestao"


Piše: Slobodan Vasković


Vlada RS, kao i najviši zvaničnici Režima, u kontinuitetu emituju lažne vijesti o tomem kako RS ima dovoljno novca, te da je finansijski stabilna.


Međutim novca nema, a da bi se spriječilo nezadovoljstvo penzionera i radnika Javne uprave, pare se, bukvalno, otimaju sa računa svih Javnih preduzeća. U tom kontesktu došlo je i do povećanja cijene struje, što će izazvati lavinu novih poskupljenja.


Koliko novca nema svjedoči i podatak da Vlad RS još nije isplatila sredstva za održivi povratak u 2024. godini. 


Radi se o svega 1,3 miliona KM, ali nisu uspjeli da ih pronađu kako bi novac uplatili.


Do sada se novac uvijek isplaćivao u prvoj polovini novembra, a sada je već januar 2025., a pare nisu isplaćene.


Što se tiče poljoprivrede, u protekloj, 2024., godini su, početkom oktobra, isplaćeni dugovi iz 2023.godine.


U 2024. godini isplaćene su samo premije za mlijeko i to zaključno sa avgustom.


Riječ je o isplati cca 20 miliona KM, a uz to su još samo isplatili 2,7 miliona za još nekoliko mjera, kao što je podrška Zadružnom savezu, proizvodnji sjemena i sadnog materijala. 


Ministra poljoprivrede Save Minića već mjesecima nema na terenu, a poljoprivrednici su ogorčeni. 


Toliko ga nema, da bi se već trebalo razmišljati o tome da ga se proglasi "nestalim".


Budžet ministarstva za 2024. iznosio je 180 miliona KM, a toliki je i za 2025. 


Minić bježi od svih, jer kako odgovoriti na brojna pitanja - gdje je novac? 


Odgovrio je da je pronalaženje novca u domenu fantastike.


четвртак, 2. јануар 2025.

Nešić je i u Ministarstvu bezbjednosti BiH organizovao zločinačku grupu za reketiranje, namještanje tendera, ucjene i druge teške kriminalne radnje


Piše: Slobodan Vasković


1.

Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH, smješten je u pritvor KPZ “Vojkovići” u kojem treba da ostane narednih mjesec dana. 


Prije odlaska u KPZ “Vojkovići”, Nešić je provo nekoliko dana u KCUS, zbog povišenog pritiska koji je posljedica straha od onoga što ga tek čeka.


Ne bi trebalo da ga čeka išta dobro po njega, jer gdje god je radio organizovao je zločinačke grupe koje su reketiral, ucjenjivale i tako izvlačile milionske svote novca.


2.

Nešić je brutalno pljačkao JP “Putevi RS”, a interesantno je da je za finansijskog direktora u maja 2020. godine postavio Mlađana Božovića, nekadašnjeg direktora Fonda za povratak BiH. Božović je punac Nešićevog brata Predraga, koji je narodni poslanik u parlamentu RS.


Nešić je “pao” sa pozicije direktora JP “Putevi RS” oktobra 2020. godine, a sa njim i Božović.


3.

Nakon opštih izbora 2022., Nešić je pokušavao da Božovića imenuje na poziciju Ministra za ljudska prava i izbjeglice, ali to mu nije pošlo za rukom, jer je Božović  u decembru 2022. presudom Opštinskog suda u Sarajevu, pravosnažno osuđen zbog nasilničkog ponašanja na kaznu zatvora od 10 mjeseci.


Umjesto njega, Nešić je na poziciju Ministra za izbjegla i raseljena lica imenovao Miloša Lučića, brata svog kuma Mladena Lučića, koji je uhapšen zajedno sa njim.


4.

Nakon što je Miloš Lučić uhapšen zbog zloupotrebe položaja sa pozicije ministra, Nešić Božovića imenuje za šefa svog kabineta, a na pozicije savjetnika dovodi osobe koje se moraju naći u istražnim radnjama Tužilaštva BiH.


5.

Istraga oko JP “Putevi RS”, sasvim izvjesno, neće obuhvatiti samo “Romanijaputeve”, kao što je to biilo do određivanja pritvora Nešiću, Lučiću i Milanu Dakiću, aktuelnom direktoru JP “Putevi RS”, već i na druge putarske firme sa kojima je ta firma sarađivala.


6.

To je samo jedan djelić istrage oko Nešića, jer slijede i Skajistrage oko ministra bezbjednosti, jer se, zasad, pojavljuje u prepiskama, ali na vrlo opak način - od traženja osobe koja će dići u vaduh splav “Mon Ami”, koji je Nešić izgradio zajedno sa velikim narkodilerom i višestrukim ubicom Milanom Matkovićem, pa do bacanja “dvije zelene” (bombe, op.aut.) koje je, kako se navodi u Skaj prepisci, obećao platiti.


7.

Već sam objavio da je pod splav namjeravao podmeti eksploziv zbog svađe sa Matkovićem, a “dvije zelene” bile su namijenje za jednog njegovog političkog protivnika iz Istočnog Sarajeva. Ime, zasad, neću objavljivati.


8.

Matković i njegova veoma opasna grupa nalaze se u pritvoru u KPZ “Vojkovići”, jer im se pred Sudom BiH sudi za trgovinu opijatima, tako da se Nešić ponovo sastao sa svojim nekadašnjim partnerom. Nije to nimalo prijatna činjenica za njega. 


9.

Oko Nešićevih pljački JP “Putevi RS” i reketiranja putarskih firmi objavio sam niz tekstovaa, kao i u vezi sa njegovim narko poslovima, koji su podrazumijevali prodaju narkotika, ali i pranje novca od prodaje opijata.


10.

Ono što je bitno naglasiti jeste da Tužilaštvo BiH mora detaljno ispitati sve tendere Ministarstva bezbjednosti BiH otkako je Nešić na čelu tog vrlo bitnog državnog resora.


Postoje vrlo ozbiljne i provjerene informacije da je i u Ministarstvu bezbjednosti Nešić organizovao zločinačku grupu koja je reketirala ponuđače na tenderima, te da je imao povlaštene firme koje su mogle dobiti poslove, ali samo pod uslovom da prvo isplate Nešiću narukvicu.


11.

Nešić je, prema mojim, informacijama, sa svojom zločinačkom grupom, nanio ogromnu materijalnu, ali i svaku drugu štetu Ministrastvu bezbjednosti BiH, tako da je neophodno da Tužilaštvo BiH pomno istraži ne samo svaki tender, već i svaku donaciju, ali i donacije koje nisu isplaćene Ministarstvu upravo zbog Nešićevog zločinačkog djelovanja. 


Da bi se sve to učinilo, Nešić bi morao ostati u dugotrajnom, višemjesečnom pritvoru, a ne samo jednomjesečnom. 


12.

Na kraju, moram se osvrnuti na idiotsku izjavu Elmedina Konakovića, ministra spoljnih poslova BiH, koji je, nakon hapšenja Nešića, izjavio da i dalje tvrdi da je "Nešić najbolji ministar iz RS".


Takva izjava, nakon teških optužbi iznesenih na račun Nešića, svjedoči da je Konaković spreman biti u vlasti i sa najvećim narkodilerima i gangsterima, samo da bi imao moć. Nije to bila nikakva Konakovićeva "nespretna izjava", već j ona posljedica činjenice da bi i on mogao završiti kao Nešić, jer akcija "Crna kravata 2", odnosno istraga visokih policijiskih funkcionera FUP-a, pa i samog Konakovića, još uvijek traje i biće završena.

(nastaviće se)