четвртак, 26. децембар 2024.

Hapšenje Nešića i Lučića: Sve je počelo sa firmom “Legend”; Zašto nije uhapšen i Glavaš?

Piše: Slobodan Vasković


Uhapšeni su Nenad Nešić, ministar bezbjednosti i Mladen Lučić, vlasnik firme “Legend” zbog malverzacija i reketiranja putarskih firmi dok je Nešić bio na čelu JP “Putevi RS”, od polovine jula 2016. do druge polovine oktobra 2020. godine.


Iako se za firmu “Legend” mahom veže samo Mladen Lučić, ona je, suštinski, zajedničko vlaništvo Nešića, Lučića i Aleksandra Glavaša.



Glavaš nije uhapšen, a trebalo bi da se i on nađe iza rešetaka, jer je činio ista nedjela kao i Nešić i Lučić. 



Kada je osnovana 2014. godine, “Legend” je imala jednog radnika i bila u minusu 12.072 KM.


Godinu kasnije opet minus, od 7.391 KM.



Već na kraju 2016., za pola godine Nešićeve vladavine u JP “Putevi RS”, dobit firme “Legend" se povećava na 502.574 KM, da bi na kraju 2021. godine iznosila 9.024.201 KM.



Prošle godine neto dobit iznosila je 7.589.352. KM.



Nezakoniti poslovi sa putarskim firmama samo su, sada već, tek djelić kriminalnog opusa Nešića, Lučića i Glavaša.


Mnogi drugi nezakoniti poslovi, mahom bijeli, doveli su ovaj trojac do ogromnog bogatstva, jer raspolažu desetinama miliona KM.


Ranije sam objavio njihove brojne graditeljske poslove, od kojih je jedan od najvažnijih “Snježna dolina” na Jahorini (Obućina bare), ali i na Trebeviću, gdje je Nešić izgradio dvije zgrade sa apartmanima.


Preuzeli su i nekada moćne firme “TAT”, Mofas” i “Energoinvest”, a “TAT” i “Mofas” su završili kao prašina kako bi se ogroman komad zemljišta iskoristio za gradnju i naravno, pranje novca u čemu su pomenuti experti.


Ukoliko Tužilaštvo BiH ne sprovede detaljnu finansijsku istragu poslovanja brojnih Lučićevih i Nešićevih firmi, kao i uvezanost Glavaša sa njima, onda nisu uradili ni djelić posla.


Ukoliko sprovedu, onda će naći desetine miliona KM i brojne objekte koje mogu oduzeti i bar, u jednom dijelu, nadoknaditi ogromnu štetu koju je pomenuti trojac načinio i Republici Srpskoj, ali i BiH.


Naravno, ukoliko Nešiću i Lučiću ne bude određen višemjesečni pritvor, onda su iz Tužilaštva, ali i Suda BiH načinili ogromnu, neprocjenjivu, štetu za BiH.


Takođe, neophodno je da bude uhapšen i Glavaš kako bi se ovo zmijsko gnijezdo kompletiralo. Osim njega ima tu još nekoliko funckionera i zvaničnika, kako BiH, tako i RS, koji su radili nezakonite poslove sa njima i koji bi morali da podijele njihovu sudbinu.



Moram istaći još jednu činjenicu: 04.10.2019. godine objavio sam da je 

Uprava za borbu protiv organizovanog kriminala počela je istragu protiv Nenada Nešića, Aleksanda Glavaša, Mladena Lučića, kao i o malverzacijama u poslovanju JP “Putevi RS”, te Nešićevih privatnih firmi. Istraživaće se i reketaška firma “Legend”.


Naredba o istrazi je donesena 03.10.o.g., a da li je riječ samo o fingiranju istrage da se umiri javnost oko teških Nešićevih pljački, pokazaće se vrlo brzo.

 

Ništa nije učinjeno pet godina, a danas ista ta Uprava hapsi Nešića i Lučića po nalogu Tužilaštva BiH. I to sa dokazima koje je, između ostalog, prikupio MUP RS. 



Osim Nešića i Lučića, još su uhapšeni i Milan Dakić, direktor JP “Putevi RS”, koji je i poslanik SNSD-a u parlamentu RS. Dakić je donedavno bio član DEMOS-a, ali je nakon što je Milorad Dodik razorio tu stranku, bio prvi koji je prešao u SNSD.


Uhapšeni su rukovodioci u JP “Putevi RS” -izvršni direktor za ekonomsko finansijske poslove Srđan Mijatović, Cvijetin Milivojević i Mladen Čajić, kao i generalni direktor “Romanijaputeva” Mirko Pandurević. (nastaviće se)



Nezvanično: Nešić I Lučić se terete za ucjene, reketiranje, imovinu u Trstu kupljenu “crnim” novcem…

Piše: Slobodan Vasković


Tužilaštvo BiH sumnjiči Nenada Nešića, ministra bezbjednosti BiH i Mladena Lučića, navodnog biznismena, za ucjene, reketiranje, pranje novca, nezakonite poslove sa jednim italijanskim osiguravajućim društvom, te za nekretnine koje posjeduju u Trstu, a koje su kupili “crnim” novcem.


Nezakoniti poslovi oko soli uvezene iz Egipta, o čemu sam detaljno pisao još u decembru 2016., pa potom u još nekoliko navrata, samo je dio kriminalnih radnji za koje se terete Nešić i Lučić.


Uhapšeni Milan Dakić, aktuelni direktor JP “Putevi RS”, uhapšen je jer je nastavio Nešićeve i Lučićeve poslove vezane za nabavku soli i prisiljavanje putarskih preduzeća da kupuju abrazivni materijal od određenih firmi. 



Tužilaštvo BiH zatražiće, kao što sam već objavio, pritvor za Nešića i Lučića.


Sve navedeno je samo dio brojnih kriminalnih poslova Nešića i Lučića koji su stekli enormno bogatstvo za samo osam godina, odnosno od polovine jula 2016., kada je Nešić postavljen na poziciju direktora JP “”Putevi RS”.


Sa te pozicije je smijenjen nakon sukoba sa Miloradom Dodikom u oktobru 2020. godine, ali je brzo došlo do pomirenja.




Nezvanično: Tužilaštvo BiH tražiće pritvor za Nešića i Lučića

Piše: Slobodan Vasković


Tužilaštvo BiH, po čijem je nalogu MUP RS, uhapsio Nenada Nešića, ministra bezbjednosti BiH i Mladena Lučića, teško kompromitovanog “biznismena”, zatražiće pritvor za obojicu.


Nešić i Lučić uhapšeni su jutros i sada se nalaze na saslušanju; Razlog hapšenja su malverzacije u vrijemke dok je Nenad Nešić bio direktor JP “Putevi RS”, a Lučić vlasnik firme “Legend”, preko koje su reketirali brojna putarska preduzeća, o čemu sam objavio niz tekstova.


Nešić i Lučić su danas multimilioneri, a u vrijeme kada je Nešić postavljen za direktora JP “Putevi RS”, njegove firme su bile na ivici propasti i dugovale velika sredstva UIO i Poreskoj upravi RS.


Tužilaštvo BiH dugo je vodilo istražne radnje protiv Nešića, Lučića, ali i njihovih saradnika, a kriminal u JP “Putevi RS” samo je vrh ledenog zločinačkog puta i Nešića i Lučića.


Mladen Lučić je brat Miloša Lučića, bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice protiv kojeg se vodi sudski postupak zbog korupcije, jer je nanio štetu budžetu BiH u iznosu od cca 65.000 KM.


Tužilaštvo BiH: SAOPŠTENJE ZA JAVNOST


U istrazi koju Tužilaštvo BiH provodi zajedno sa Upravom za organizovani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, dana 26.12.2024. godine, u predmetu za koruptivna krivična djela, po naredbi tužioca lišeni su slobode Nešić Nenad, ministar sigurnosti u Vijeću ministara BiH, Dakić Milan, direktor JP Putevi RS, Lučić Mladen i još četiri lica.   


Oni su osumnjičeni da su kaorukovodioci  JP Putevi RS i lica koja su poslovala sa navedenim preduzećem, počinili krivična djela - udruživanje radi činjenja krivičnih djela (čl. 249. KZ-a BiH), pranje novca (čl. 209. KZ-a BiH), zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja (čl. 315. KZ-a RS) i primanje mita (čl. 319. KZ-a RS).

 

Tužilaštvo BiH će o daljem toku istrage javnost naknadno informisati.


Nezvanično: Priveden I Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH


Piše: Slobodan Vasković


Prema nezvaničnim informacijama, priveden je i Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH.


Nešić i Lučić, koji je takođe jutros uhapšen, blisko su sarađivali godinama, a od 2017. godine do dana sstekli su enormno bogatstvo, o čemu sam pisao godinama.


Nešić i Lučić su uhapšeni zbog malverzacija u vrijeme dok je Nešić bio direktor JP “Putevi RS”.


Obojica su privedeni po nalogu Tužilaštva BiH.


Nešić je. multimilioner, a njegovo bogaćenje krenulo je kada je imenovan na čelo JP "Putevi RS", jula 2016.


Napisao sam desetine tekstova o njegovim malverzacijama, a sada je konačno priveden i to zbog pljačke "Puteva RS". Ali, to je samo početak istrage protiv njega.


Iz arhiva: Nešić so iz Egipta plaćao 63 KM/t, a ucijenjenim putarima RS prodavao po cijeni od 170 KM/t; Ukupna Nešićeva nelegalna zarada od 2,5 do 4 miliona KM (21.12.2016.)

piše: Slobodan Vasković



Nenad Nešić, direktor JP “Putevi RS” i njegov štićenik Mladen Lučić, vlasnik firme “Legend” d.o.o. iz Istočne Ilidže, nelegalno su, ucjenom putarskih preduzeća iz ovog entiteta, zaradili mnogo više od 1.350.000 KM, kako sam objavio prije nekoliko dana.

Nešić i Lučić su so uvezli iz Egipta i plaćali je 63 KM po toni, sve sa prevozom do Republike Srpske.

Ukupno su uvezli iz Egipta cca 19.000 tona, za šta su izdvojili, prema potvrđenim podacima, 1,2 miliona KM.

Istu tu so putarima iz Republike Srspke naplatili su po 170 KM/t, što znači da su ostvarili razliku u svoju korist od 107 KM/t.

Na 19.000 tona ta zarada, ostvarena ucjenom, iznosi 2.033.000 Konvertibilnih maraka.

Nešić i Lučić su, preko firme “Legend”, ukupno isporučili putarima 30.000 tona soli.

Ako prihvatimo da su troškovi nabavke, prevoza i ukalkulisana zarada za ostalih 11.000 tona soli (osim onih 19.000 iz Egipta), do skladišta svakog od putarskih preduzeća, zaista koštalo Nešića i Lučića 125 KM po toni (fakturisali su i njih po 170 KM/t), onda je nelegalna zarada na ovih 11.000 tona dodatnih 495.000 KM, što znači da su Nešić i Lučić ucjenom zaradili najmanje 2.528.000 KM.

Pitanje je da li je ostalih 11 hiljada tona uopšte so i šta su sa onom iz Egipta pomiješali Nešić i Lučić, tako da je sasvim realno da je njihova zarada na ovom ucjenjivačkom poslu oko 4 miliona KM.

Nenad Nešić, direktor JP “Putevi RS” ucijenio je putarska preduzeća iz Republike Srpske da od firme “Legend”, koju Nešić protežira, moraju kupiti so za posipanje puteva. U suprotnom, obustavio bi im isplate za poslove koje obavljaju po Ugovorima sa JP “Putevi RS”.

Nešić je predstavnicima jedanaest putarskih preduzeća iz RS lično saopštio da moraju pristati na navedenu ucjenu (i cijenu) ili za njih para sa računa “Puteva” nema.

Putari su prihvatili, vjerujući da nemaju kud, jer ih je Nešić obavijestio da iza njegovog zahtjeva stoji “lično Marko Pavić, predsjednik DNS-a” i da on to radi po njegovom nalogu.

Nešić je visoki funkcioner DNS-a, zadužen za Sarajevsko-romanijsku regiju.

Nešić je slagao putarima, jer, prema potvrđenim saznanjima, Pavić nema ništa sa ovom ucjenom, niti je na bilo koji način u njoj učestvovao. 

Uprkos tome, lider DNS-a nalazi se, nakon Nešićevog prljavog posla, u centru afere, kojom se već bave nadležne insitucije.

Legend d.o.o
Nešić je naložio putarskim firmama da so moraju kupiti od preduzeća “Legend” d.o.o., koje je registrovano u Istočnoj Ilidži.

Vlasnik tog preduzeća je Mladen Lučić, do prije dvije godine jedan od vođa studenata Univerziteta u Istočnom Sarajevu, i (godinama već) izvršilac brojnih Nešićevih prljavih poslova.

Nešić i Lučić se predstavljaju kao kumovi.

So za posipanje puteva, koju su putarske firme morale kupiti, kako ne bi ostale bez svojih para iz JP “Putevi RS”, koštala ih je 170 KM po toni, što je, lako je uočiti, gotovo tri puta skuplje od stvarne cijene. 

Potrebe putarskih preduzeća u zimskom periodu su 30.000 tona soli, i to kada je snijega i leda u izobilju. 

Ucjenjivanje se itekako isplatilo Nešiću i Lučiću.

Direktor silom
Nešić je za direktora JP “Putevi RS” postavljen 25. jula ove godine i to na insistiranje Marka Pavića. 

Prije tog postavljenja, Pavić je insistirao da Nešić bude imenovan na poziciju direktora “Elektrodistribucije” Pale, umjesto Ljubomira Mrde, aktuelnog direktora i člana SNSD-a.

Mrda nije htio da podnese ostavku, a koalicija SNSD-a i DNS-a zamalo je pukla.

Od tada se odnosi između ove dvije stranke stalno pogoršavaju, a došli su do nivoa u kojem se otvoreno vrijeđaju predstavnici SNSD-a i SP-a, sa jedne i DNS-a, sa druge strane.

Nešićevo ucjenjivanje putara i nezakonito otimanje cca 4 miliona KM svakako ide u prilog Miloradu Dodiku u obračunu koji slijedi sa Pavićem. I koji je neminovan.   

Nešić redom bije
Nešić je vrlo nasilna osoba: 02.09. ove godine isprebijao je Živorada Bosančića, izvršnog direktora za pravne poslove u JP “Putevi RS” (objavio sam tekst o tome 02.09.).

Bosančić je tada odbio da podrži određene Nešićeve nezakonite zahtjeve.

Nešić je toliko teško prebio Bosančića (člana Socijalističke partije) da je interevnisala Hitna služba, a sve je zabilježila i policija.

Međutim, Režim je zataškao Nešićevo divljanje kako ne bi izašlo u javnost i nanijelo štetu na samom početku predizborne kampanje za lokalne izbore.

Nije to bio prvi teški incident u "Putevima", nakon što je Nešić preuzeo direktorsku funkciju.

Nešto prije pomenutog incidenta, Nešić je fizički nasrnuo na Borisa Pavkovića, tehničkog direktora, ali je ovaj uspio izbjeći batine.

Nešićevi dugovi
Nešić godinama već sa svojim privatnim firmama vrši razne malverzacije, ali je bio zaštićen od Režima, jer je finansirao SNSD i bio član te stranke, sve do pred izbore 2014. godine. 

Nešić je tada pristupio stranci Napredna Srpska, koja je na izbore izašla na listi DNS-a.

Nakon što su dva poslanika ove partije napustili Pavićev poslanički blok, Nešić je ostao lojalan DNS-u.

DNS je nastavio da ga štiti od pravosudnog progona, koji bi morao da se desi, jer je Nešić budžetima RS i BiH napravio štetu od 1,2 miliona KM, poreskim utajama.

Nešić je sa samo dvije firme napravio štetu od cca 1,2 miliona KM: To su firme “Dar Company”, koja Poreskoj upravi RS duguje 337.743,25 KM, „N trade“, čiji je dug PU RS - 20.138,41 KM, dok je „Dar Company“ dužna Upravi za indirektno oporezivanje 890.279,77 KM.  


Nezvanično: Uhapšen Mladen Lučić, blizak saradnik Nenada Nešića


Piše: Slobodan Vasković


Mladen Lučić, vlasnik firme “Legend” i drugih brojnih firmi, uhapšen je jutros u blizini sarajevskog Aerodroma.


Lučić je multimilioner o kojem sam pisao niz tekstova.


Do miliona je došao polsujući sa Nenadom Nešićem.


Špekulliše se da je uhapšen i Nenad Nešić, ali nemam potvrde da se to dosad i desilo.

(Uskoro opširnije)


Iz arhiva:NarkoDileri Lučići&co poravnali nekada moćni “Mofas”, TAT, “Energoinvest” i javno se hvale video klipovima i fotografijama

Miloš i Mladen Lučić


Piše: Slobodan Vasković


Mladen i Miloš Lučić dio su narkomanufakture Nenada Nešića, zajedno sa Aleksandrom Glavašem i Predragom Nešićem.


Svi oni su članovi Nešićevog DNS-a i na trgovini narkoticima, a ranije na reketiranju putarskih firmi, dok je Nešić bio direktor JP “Putevi” RS, zaradili su desetine miliona evra.


Novac od reketa i narkotika oprali su preko izgradnje stambeno-poslovnih objekata, a izgradili su, što zajedno, što ponaosob, ogroman broj zgrada na teritoriji Istočnog Sarajeva.


Sada su suvlasnici zemljišta na kojem su bile firme “Tat”, “Mofas” i dio “Energoinvesta” koje je vrijedno desetine miliona KM, a oni su ga dobili za “siću”, u čemu im je pogodovao Jovan Katić, načelnik opštine Istočno Novo Sarajevo.



Umjesto da su u zatvoru zbog trgovine narkoticima, pranja para i drugih zločinačkih radnji, braća Lučić se javno, na društvenim mrežama, diče time kako su porušili nekada moćne firme i poravnali ih do temelja. 


Dok oni uživaju u rušenju nekadašnjih privrednih giganta, svjesno uništenih, bivši radnici tih firmi se pitaju da li će imati šta da jedu za dan ili dva. 


Bahata bagra spremna na sve.

Na tom zemljištu gradiće stambeno-poslovne objekte, naravno, opranim novcem. Uopšte ne treba sumnjati da je i Nešić “u talu” preko neke od suvlasničkih firmi.


Tužilaštvo BiH moralo bi konačno pokrenuti istragu, sa akcentom na finansijsku, protiv Lučića, Nešića, Glavaša i ostalih kako bi se utvrdilo na koji način su za samo sedam godina (polovinom jula 2017. godine Nešić je imenovan za direktora JP “Putevi” RS) došli do desetina miliona evra?!


Razloga za hapšenje svih navedenih je i previše.


Objavio sam već prepiske iz Skaja da je Miloš Lučić, u vrijeme dok je bio ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, dogovarao sa narkodilerom Danilom Đurovićem kako da narkotransportera Dragana Gajića puste sa robije u Vojkovićima.



Da podsjetim, Skajkonverzacija između narkodilera Danila Đurovića i Dejana Rovčanina, koja se odvijala 19.02.2021. godine, svjedoči da je dan ranije tadašnji državni ministar Lučić bio na sastanku sa Đurovićem; Da je obećavao amnestiju za Gajića, kao i svaku drugu pomoć zatvorenom narkodileru, ali i da je istakao da sve to treba da se plati. Bilo je, prema Lučiću, potrebno platiti i za “dobre uslove” u zatvoru.

Mladen Lučić dogovorio je sa suspendovanim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevecom da mu se isplati četiri miliona evra u kešu u Malagi, gdje Debevec ima stan od 99m2, ali zbog toga još nije zatvoren. Veliko je pitanje zašto, jer postoje dokazi o ovom dogovoru, a četiri miliona evra je Debevec trebalo da dobije za oslobađajuću presudu Miloradu Dodiku protiv kojeg se vodi proces pred Sudom BiH zbog nesprovođenja odluka visokog predstavnika za BiH.



Miloš Lučić je zbog malverzacija na poziciji ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH podnio ostavku decembra 2022., nakon što je uhapšen zbog nezakonitih poslova. Protiv njega je potvrđena optužnica 15.02.2024. godine, za štetu od cca 40.000 evra. 



Što se tiče Nešića, on ima najnoviju akviziciju - Dejana Šešelja, nekadašnjeg gramzivog pljačkaša iz SNSD-a, naučenog da ga voze u gepeku, i to članovi Sekte. 


Baš se pitam iz čijeg gepeka ga je izvukao NarkoNešić i sa njim obavio “konstruktivne” razgovore po principu: pola cijelo-slike bijelo.

Iako je Šešelj najviše za cijelo bijelo, što potvrđuje i video na kojem se bijele on i istaknuti član DNS-a Igor Gašević.